Нова Европейска финансова практика – юли 2018 г.

дело С-27/17 от 05 юли 2018 година

Иск за обезщетение на вреда, за която се твърди, че е причинена от антиконкурентно поведение в различни държави членки – Място на настъпване на вредата и мястото на събитието, причинило вредата – Деликтна или квазиделиктна отговорност

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Антиконкурентни споразумения.

Финансова облага, получена по силата на споразумение, чрез прилагане на хищническо ценообразуване (кръстосано субсидиране).Хищническо ценообразуване, представляващо злоупотреба с господстващо положение.

Искове за обезщетения за вреди, произтичащи от ограничаване на конкуренцията. Място на събитието, причинило увреждането, при искове за обезщетение за вреди, основани на правото в областта на конкуренцията.

Загуба на приходи, причинена от антиконкурентни действия от страна на конкуренти.

Спор, в който се иска твърдяно антиконкурентно поведение, предприето от летище Р и A да бъде обявено за противоречащо на членове 101 ДФЕС и 102 ДФЕС и последно посочените дружества да поправят настъпилата от това вреда.

дело С-544/16 от 05 юли 2018 година

Предоставяне на „кредити“, позволяващи наддаване в онлайн аукциони – Насрещна престация за извършена доставка на стоки и услуги

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Предоставяне на кредити, които могат да се използват за наддаване в онлайн „пени аукциони“ и стойността на които може да бъде приспадната от цената на стоките, закупени директно от провеждащото аукционите дружество.

Престация, получена от данъчнозадълженото лице срещу доставката на стоки, извършена в полза на потребителите, спечелили организиран от него аукцион, или в полза на закупилите стока с помощта на функциите „купи сега“ или „натрупана отстъпка“.

Предварително действие, което не подлежи на облагане с ДДС.

Отстъпка, покриваща цялата цена.

Различия в тълкуването на правото на Съюза.

Спор по повод на режима на данъка върху добавената стойност (ДДС), приложим спрямо продажбата на „кредити“, които позволяват участие в онлайн аукциони.

дело С-28/17 от 04 юли 2018 година

Корпоративен данък. Национално данъчно законодателство, съгласно което прехвърлянето на загубите на намиращ се на територията на страната постоянен обект на установено в друга държава членка дружество към местно дружество от същата група е обусловено от невъзможността загубите да се използват за целите на чуждестранен данък

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Свобода на установяване. Предотвратяване на двойното приспадане.

Национална правна уредба, съгласно която правото на дружество от една данъчна група да приспада загубите на постоянен обект на чуждестранно дружество от същата група, е подчинено на условието чуждестранното дружество да не може да приспада тези загуби от данъчната основа на корпоративния данък в държавата по установяването си.

Спор между N, дружество по датското право, и Министерство по данъчните въпроси, Дания относно отказа на последното да разреши на посоченото дружество да приспадне от облагаемия си доход загубите, понесени от датския клон на шведското му дъщерно дружество.

дело С-320/17 от 05 юли 2018 година

Пряка или непряка намеса на холдингово дружество в управлението на дъщерните му дружества – Отдаване под наем на недвижим имот от холдингово дружество на дъщерното му дружество – ДДС, платен от холдингово дружество върху разходите, направени за придобиване на дялово участие в други предприятия – Понятия „икономически дейности“ и „намеса на холдингово дружество в управлението на дъщерното му дружество“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Право на приспадане на ДДС върху разходите, направени от холдингово дружество с оглед на придобиването на дялово участие в дъщерно дружество.

Разходи за придобиване на дялово участие в дъщерни дружества, направени от холдингово дружество, което участва в управлението само на някои от тях и което не извършва икономическа дейност по отношение на останалите.

Разходи за придобиване на дялово участие в дъщерни дружества, направени от холдингово дружество, което участва в управлението им, като им отдава под наем недвижим имот.

Понятия „икономически дейности“ и „намеса на холдингово дружество в управлението на дъщерното му дружество“.

Спор относно възможността за приспадане на данъка върху добавената стойност (ДДС) по разходите, свързани със сделки за придобиване на ценни книжа, по които жалбоподателят е извършил плащане.

дело С-532/17 от 04 юли 2018 година

Транспорт – Правила за обезщетяване и помощ на пътниците при отказан достъп на борда и отмяна или голямо закъснение на полети – Договор за лизинг на самолет заедно с екипажа („мокър лизинг“)“ – Понятие „опериращ въздушен превозвач“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Гарантиране на високо равнище на защита на пътниците.

Обезщетение, дължимо на пътниците в случай на закъснение на полет при пристигане с продължителност от три или повече часа.

Договор за лизинг – въздухоплавателно средство заедно с неговия екипаж („мокър лизинг“). Понятие „опериращ въздушен превозвач“.

Спор във връзка със задължение на Т Air да обезщети четирима пътници поради закъснение на полет с повече от три часа при пристигането му

дело С-154/17 от 11 юли 2018 година

Специален режим за стоки втора употреба – Придобити от търговец употребявани вещи, които съдържат благородни метали или скъпоценни камъни и се препродават главно за да се извлекат съдържащите се в тях благородни метали или скъпоценни камъни – Понятия „стоки втора употреба“ и „благородни метали или скъпоценни камъни“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Специален режим на ДДС за стоки втора употреба. Преработване на вещите след продажба.

Оползотворяване на благородните метали или скъпоценните камъни. Вещи, които съдържат благородни метали или скъпоценни камъни и се препродават от търговец.

Заеми на физически лица с обезпечение вещи, съдържащи благородни метали или скъпоценни камъни.

Понятия „стоки втора употреба“ и „благородни метали или скъпоценни камъни“.

Спор относно плащането на данък върху добавената стойност и по-специално относно приложимостта на режима за облагане на маржа на печалбата при продажбата на вещи, съдържащи злато, сребро и скъпоценни камъни.

 

Вашият коментар