В средата на януари т. г. парламентът прие изцяло нов Закон за частната охранителна дейност, който въведе частната охрана на урбанизирана територия. Така на практика кметовете ще могат да сключват договори с охранителни фирми, които да се грижат за сигурността на целите населени места. Главният прокурор Сотир Цацаров отправи искане до Конституционния съд за обявяване за противоконституционни на разпоредбите на чл. 5, ал. 1, т. 6 и чл. 27, чл. 28 и чл. 29 от закона поради противоречиe с принципите на правовата държава.
Новият закон предвижда и нов лиценз за „охрана на урбанизирани територии“, която включва защита от противоправни посегателства върху имуществото и населението чрез наблюдение, контрол и реакция с мобилни охранителни патрули.
В момента практиката е кметовете на по-малките населени места да подписват договори с частни фирми за охрана на обществени обекти, като училища, паркове, водоеми, отделни общински сгради и др., защото там, за разлика от големите градове, няма общинска полиция. Общинските полиции са подразделения към МВР, като областните дирекции на вътрешните работи сключват договори с кметовете за поемане на определени дейности по сигурността. Полицаите получават заплатите си от МВР, подчиняват се на вътрешния министър, но изпълняват и заложените в договора задължения, за които общината плаща определена сума на МВР. Новият закон направи възможно кметовете да сключват договори с частни фирми за охрана на цялото населено място.
Повече подробности по темата можете да прочетете тук.