Полезно в ДВ (бр. 24 от 16.03.2018 г.)

В новия 24 брой на „Държавен вестник“ са обнародвани промени в Закона за митниците, с които се изменя и Законът за данък върху добавената стойност. Търговците са длъжни да използват софтуер за управление на продажби, който е включен в списъка на НАП. Иначе се предвижда глоба за физическите лица, които не са търговци, от 1 000 до 3 000 лв., или имуществена санкция – за юридическите лица и едноличните търговци, в размер от 5 000 до 10 000 лв. Проблемът е, че въпреки действащата от години онлайн връзка в реално време между касовите апарати и системата на Националната агенция за приходите, се оказва, че между 30% и 70% от оборотите изобщо не се отчитат и не стигат до данъчната агенция.

Въвеждат се изисквания да е публикувана версията на този софтуер, за да се знае и от НАП, и от тези, които го ползват, че отговаря на изискванията на наредбата и не съдържа модули, позволяващи заобикаляне на изискванията на наредбата, т. е. продажбите да бъдат изтривани. Изискванията не се прилагат за електронните системи с фискална памет, т. е. за касовите апарати, които в много обекти изобщо не са свързани със софтуер за управление на продажбите.

                Обнародвани са и промени в Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност, като една от целите е да бъдат привлечени висококвалифицирани работници от чужбина. С измененията в закона се адаптира българската правна рамка в съответствие с евродиректива в областта на законната миграция. До 35% от работниците в малки и средни предприятия у нас ще могат да бъдат чужденци от страни извън Европейския съюз. Досега за всички фирми прагът беше 10%. В големите предприятия чужденците, идващи от страни извън ЕС, трябва да са до 20%.

Промените облекчават и режима за издаване на Синя карта на ЕС за висококвалифицираните специалисти от страни извън съюза, които идват у нас. При издаването на това разрешително отпада задължението за „пазарен тест“, който изискваше работодателят да публикува обява за търсене на български висококвалифицирани работници, преди да наеме кадър от чужбина. Отпада и Списъкът на професиите, за които има недостиг на висококвалифицирани специалисти на българския пазар на труда, който е обвързан с издаването на Синя карта.

                Публикуван е Правилник за устройството и функциите на Националния инспекторат по образованието (НИО), който предстои да бъде създаден. С него се уреждат правомощията на директора на НИО, правата и задълженията на инспекторите, условията и редът за определянето на външните инспектори, както и организацията на работата на институцията. Управлението на качеството на образованието е непрекъснат процес на организационно развитие, основан на анализиране, планиране, оценяване и внасяне на подобрения в работата на детските градини и училищата.

Степента на изпълнението на държавните образователни стандарти, формулирането на оценка за силните страни в дейността на образователните институции и за аспектите в дейността им, които се нуждаят от подобрение, ще се установява чрез инспектиране. Инспектирането като процес на изготвяне на цялостна независима експертна оценка на качеството на предоставяното от детската градина или училището образование ще се извършва от Националния инспекторат по образованието.

Вашият коментар