В днешния 27 брой на „Държавен вестник“ е обнародван нов Закон за мерките срещу изпирането на пари. Контролът по прилагането на закона ще се упражнява от председателя на Държавна агенция „Национална сигурност“. Той ще определи контролни органи, които ще са част от състава на дирекция „Финансово разузнаване“ на агенцията.
Със закона се забранява откриване или поддържане на анонимна сметка или сметка на фиктивно име, както и откриване или поддържане на анонимни депозитни сертификати или депозитни сертификати на фиктивно име. За определен кръг лица, като например застрахователи, презастрахователи, пощенски оператори, инвестиционни посредници, нотариуси, регистрирани одитори и др., се забранява да установяват кореспондентски отношения с банки фантоми.
Според закона изпирането на пари е преобразуване или прехвърляне на имущество, придобито от престъпна дейност или от акт на участие в такава дейност, за да бъде укрит или покрит незаконният му произход или да се подпомогне лице, което участва в извършването на такива действия.
Текстовете предвиждат още президенти, премиери, министри, депутати да бъдат подлагани на по-сериозни проверки относно произхода на парите им при различни видове сделки и финансови операции. Законът разширява кръга от хора, които попадат в дефиницията за „видна политическа личност“ и които подлежат на по-обстойно проучване от спец службите.
Обнародвана е и нова Наредба № 2 от 19 март 2018 г. за условията и реда за подаване на документи по Закона за акцизите и данъчните складове по електронен път, чиято цел е облекчаване на преноса на информация между икономическите оператори и митническите органи, администриращи акциза. Конкретните цели са свързани с регламентирането на условията и реда за подаване на документи по електронен път чрез използването на средства за електронна обработка на данни между информационните системи на Агенция „Митници“ и икономическите оператори.