„Клас прослужено време“ не дискриминира служителите

Комисия за защита от дискриминация (КЗД) постанови, че т.нар. „клас прослужено време“ не дискриминира служителите по признак „възраст“ и „обществено положение“ и остави без уважение искането за премахването му.

Сигналът беше подаден от няколко работодателски организации – Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българска стопанска камара – съюз на българския бизнес (БСК), Българска търговско – промишлена палата (БТПП), Конфедерация на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).

В него те протестират срещу разпоредбата на чл. 12 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата  и ПМС № 147 от 29.06.2007 г. за определяне на минималния размер на допълнителното трудово възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит.

Вносителите на сигнала смятат, че нормативно допуснатото различие между общите възнаграждения на работниците за положен от тях еднакъв или равностоен труд поставя по-младите работници, които получават по-малък размер общо възнаграждение, в дискриминационно положение, тъй като поради липса или наличието на по-малък трудов стаж и професионален опит получават по-малко допълнително възнаграждение за „клас“.

Поддържат още в сигнала си, че е налице дискриминация, основана на работа в публичния и реалния сектор, по признаци „лично“ и „обществено положение“ поради обстоятелството, че за държавните служители допълнителното трудово възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит е отменено с изменението на разпоредбата на чл. 67 от Закона за държавния служител (обн. ДВ, бр. 38/2012 г.).

В депозираните становища на ответните страни се сочи, че аргументите на работодателските организации за наличие на дискриминация в разпоредбата на чл. 12 от НСОРЗ и искането за нейната отмяна не могат да бъдат подкрепени. Отбелязва се, че производителността на труда е тясно свързана с натрупания опит на работник от извършваната работа. Считат за обосновано да се предполага, че с натрупване на допълнителни познания и опит в работния процес всеки работник или служител става по-ефективен и повишава своята производителност, поради което механизмът за определяне на допълнителното трудово възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит не е обвързан с възрастта на лицето, а с периода на реално положен труд, чрез който са усвоени практически знания и умения, повишаващи производителността.

Повече подробности по темата четете тук.

Вашият коментар