Публикувани са промени в Наредба № 8121з-532 от 2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата. Отпада задължението за поставянето на пътен знак „Е 24“ пред автоматизираните технически средства и системи (АТСС) при контрол на разрешената скорост. За контролните органи няма задължение да обозначават чрез поставяне на пътни знаци, да оповестяват в средствата за масово осведомяване или на интернет страницата на Министерството на вътрешните работи участъка от пътя, на който се осъществява контрол по спазването на правилата за движение чрез автоматизирани технически средства или системи.
Предвидено е за осъществяване на контрол на участниците в движението по пътищата да се използват АТСС, пуснати на пазара и/или в действие по реда на Закона за измерванията, притежаващи удостоверение за одобрен тип и вписани в регистъра на Български институт по метрология.
Въвежда се задължение при съставяне на акт за установяване на административно нарушение за превишена скорост, издаване на наказателно постановление или издаване на електронен фиш за установено нарушение за превишена скорост, от измерената от АТСС скорост да се приспада максимално допустимата грешка за съответния тип АТСС, посочена в техническата спецификация. По този начин се гарантира недопускане на различия между акт за установяване на административно нарушение за превишена скорост и издаденото наказателно постановление за налагане на съответното наказание.
В днешния брой на „Държавен вестник“ е обнародвана и нова Наредба за съществените изисквания и оценяване съответствието на личните предпазни средства, която влиза в сила на 21.04.2018 г. Тя касае както потребителски продукти, сред които слънчеви очила, скиорски каски и каски за велосипедисти, така и стоки за професионална употреба – защитно облекло и обувки, индустриални каски и др.
Наредбата създава необходимите условия за директно прилагане на Регламент (ЕС) 2016/425 на Европейския парламент и на Съвета от 9 март 2016 г. относно личните предпазни средства. Регламентът ще се прилага за по-широк кръг продукти, като например такива, които предпазват потребителя от изгаряне в домакинството.
Ново положение е, че производителят на лични предпазни средства ще трябва да предоставя ЕС декларацията за съответствие заедно със самия продукт или поне да посочи интернет адреса, на който тази декларация е достъпна.
Производителите на лични предпазни средства, които ще продължат да се предлагат на пазара след 21 април 2019 г., ще трябва да установят доколко променените изисквания в новоприетото европейско законодателство налагат ново оценяване на съответствието на техните продукти.
Въвежда се ново задължение за производителите, вносителите и дистрибуторите, свързано с осигуряване на проследимост на личните предпазни средства. Тези икономически оператори ще трябва да поддържат информация (регистър) за всеки икономически оператор, който им е доставил даден продукт, и за всеки, за когото те са доставили даден продукт.