В днешния брой 2 на „Държавен вестник“ са обнародвани промени в Закона за движението по пътищата, които са в няколко насоки. Първата група изменения са във връзка с въвеждането в българското законодателство на изискванията на Директива 2014/45/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 3 април 2014 г. относно периодичните прегледи за проверка на техническата изправност на моторните превозни средства и техните ремаркета и за отмяна на Директива 2009/40/ЕО. Предвижда се взаимно признаване на удостоверенията за техническа изправност, служебно прекратяване на регистрацията на превозно средство при технически неизправности, регистриране на показанията на километража и т.н.
Втората група промени са свързани с повишаване на качеството на извършваните технически прегледи и повишаване на безопасността на използваните превозни средства. На трето място, са измененията, свързани с намаляване на административната тежест върху бизнеса чрез отпадане декларацията, че не е открита процедура за обявяване в несъстоятелност на кандидат за издаване на разрешение за извършване на периодични прегледи.
Публикувани са промени в Закона за защита на конкуренцията, с които се създава цяла нова глава – „Отговорност за непозволено увреждане“. Право на обезщетение в пълен размер имат всички физически и юридически лица, на които са причинени вреди, дори когато нарушението не е било насочено директно срещу тях. Когато нарушението на конкуренцията е извършено от две или повече предприятия или сдружения, те носят солидарна отговорност за причинените вреди. Без да се засяга правото на обезщетение в пълен размер, когато извършител е малко или средно предприятие, то носи отговорност единствено пред своите преки и непреки купувачи или доставчици, когато пазарният му дял от съответния пазар е бил под 5 на сто през целия период на нарушението. Заварените до 26 декември 2014 г. производства по искове за обезщетение за вреди пред националните съдилища се довършват по реда, по който са били образувани.
Промени има и в Закона за подпомагане на земеделските производители, чрез които се променя начинът на кандидатстване по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г. Оттук нататък подаването на проекти и обработката им ще става през електронната система ИСУН, по която от години работят останалите европейски програми и която позволява повече прозрачност за темпа на усвояване на европейските средства и техните получатели.
Изключение ще бъдат няколко компенсаторни схеми от програмата, свързани с лесовъдство, агроекология, биологично земеделие, плащания за природни ограничения и „Натура 2000“, както и за хуманно отношение към животните. Тези схеми ще бъдат администрирани през системата ИСАК (информационна система за администриране и контрол), която се поддържа от фонд „Земеделие“ и през която минават и директните субсидии за фермерите.
Обнародвани са също спорното Решение № 821 от 29.12.2017 г. на МС за изменение и допълнение на Решение № 646 на Министерския съвет от 2004 г. за приемане на плана за управление на Националния парк „Пирин“, както и президентският Указ № 274 от 29.12.2017 г. за връщане за ново обсъждане в Народното събрание на Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество и мотивите към указа.