Конституцията (чл 129, ал. 6) не забранява магистрат, който е изкарал два мандата начело на определен съд или прокуратура, да кандидатства за трети мандат, но в друг орган на съдебната власт – такова становище е приел Пленумът на Висшия съдебен съвет по повод допуснатото тълкуване на разпоредбата в Конституционния съд по искане на главния прокурор Сотир Цацаров.
През декември 2017 г. КС допусна тълкуване на разпоредбата на чл. 129, ал. 6 от Конституцията на Република България като отговори на въпроса „Какъв е обхватът на израза „с право на повторно назначаване“ и дали точното му съдържание включва възможност за назначаване до два мандата (включително) за целия професионален стаж на магистрата и независимо дали в един и същ, или в различни органи на съдебната власт?“
Предложенията за тълкуване на чл. 129, ал. 6 от Конституцията от страна на съдебните кадровици днес бяха три.
Първото гласеше, че разпоредбата ограничава възможността на един магистрат да заема длъжността административен ръководител до два мандата през целия му стаж.
Второто уточняваше, че разпоредбата не ограничава възможността на магистрата да кандидатства за повече от два мандата като административен ръководител, но в друг орган на съдебната власт.
По време на последното заседание Олга Керелска предложи и трето тълкуване на въпросната разпоредба. Според нея е справедливо, ако един и същи магистрат иска да изкара и трети мандат като ръководител на орган на съдебната власт от по-високо ниво, то следва да се яви преди това на конкурс за повишаване като редови магистрат. След това, ако прецени, да се кандидатира за ръководния пост.
Повече информация по темата можете зда прочетете тук.