ECLI е семантичен уеб стандарт, разработен с цел улесняване на правилното и недвусмислено цитиране на решения на европейски и национални съдилища, като по този начин се подобрява трансграничният достъп до съдебната практика.
Решението за прилагане на ECLI е взето от Съвета на ЕС през декември 2010 г. В приетите от Съвета „Заключения“ е установен набор от петнадесет метаданни, чиято цел е да се подобри автоматизираното търсене на публикувани в интернет съдебни решения. Стандартът ECLI вече е внедрен изцяло или частично в базите данни със съдебна практика на 12 държави-членки на ЕС, както и от Съда на ЕС, Европейският съд по правата на човека и Апелативните състави на Европейското патентно ведомство.
За разлика от много други държави-членки на ЕС, България няма собствена идентификационна система за съдебната практика. С прилагането му у нас ще се отговори на критичната необходимост от въвеждане на национален стандарт за недвусмислено идентифициране и правилно цитиране на решенията на българските съдилища. Всички български практикуващи юристи – съдии, прокурори, адвокати, юрисконсулти и други, ще могат да използват ECLI в юридически цитати и да намират решения на съдилищата на държавите-членки в портала e-Justice.
Още информация за проекта и за стандарта ECLI можете да намерите на уеб сайта на проекта: http://ecli-bg.eu/proekt/pregled-na-proekta/.
Основната цел на проекта ECLI-BG е да се внедри Европейският идентификатор за съдебна практика ECLI в създадения и поддържан от Висшия съдебен съвет национален портал за публикуване на съдебни актове – ЦУБИПСА, и да се изгради свързаност с Интерфейса за търсене по ECLI в Европейския портал за електронно правосъдие e-Justice.