Препоръките на ЕК не са нито задължителни, нито се допуска да произвеждат правно действие

Миналата седмица генералният адвокат M. Bobek представи  заключение относно характера на пропоръките като актове на Европейския съюз.

По дело, заведено от Кралство Белгия пред Съда на Европейския съюз за отмяна на препоръка, касаеща защитата на потребителите на услуги в областта на хазартните игри по интернет, той подвърждава разбирането, че препоръките  имат незадължителен характер и следователно не могат да пораждат права и задължения за държавите членки или за частноправните субекти. Страните имат пълното право изцяло да пренебрегнат съдържанието на препоръката, без това да създава възможност за преки или непреки санкции.

На 14 юли 2014 г. Европейската комисия приема препоръка на основание член 292 ДФЕС с цел защитата на потребителите на услуги в областта на хазартните игри по интернет, както и  превенция на проблемното комарджийство и защитата на малолетните и непълнолетните лица и опазването на общественото здраве.

На 13 октомври 2014 г. Кралство Белгия подава до Общия съд жалба за отмяна на тази препоръка.

С определение от 27 октомври 2015 г. Общият съд отхвърля жалбата като недопустима, като приема, че предвид текста, съдържанието и контекста ѝ, препоръката не произвежда и не е предназначена да произведе задължително правно действие. Поради това тя не може да бъде квалифицирана като акт, който подлежи на контрол за законосъобразност по реда на член 263 ДФЕС (т. 37 от Определението). В мотивите си Общият съд първо посочва, че въпреки някои незначителни различия между текстовете на различните езици, в съществената си част текстът на препоръката няма императивен характер (т. 21 и сл. от Определението).

Повече подробности по казуса можете да прочетете тук.

Коментарите са затворени.