ЗАКОНОПРОЕКТЪТ, КОЙТО „РАЗЛАЯ КУЧЕТАТА“

Министърът на финансите и член на ръководството на ГЕРБ Владислав Горанов подкрепи законопроекта на депутата от ДПС Делян Пеевски за КТБ с уговорката, че това е извънредно, тоест противоконституционно законодателство и поставя на изпитание основни принципи на правото.

„Аз бих го подкрепил с аргумент, че всички възможни инструменти на държавата, включително и извънредно законодателство, което по принцип е противоконституционно, ако даде възможност справедливостта поне отчасти да възтържествува“, каза Горанов в интервю за Нова телевизия. По повод заявката на тримата съвносители – Пеевски, Йордан Цонев и Хамид Хамид, че който не подкрепи закона, подкрепя олигархията, Горанов коментира, че „който не го подкрепи, ще бъде лесно обвинен, че не иска да създаде законодателство, което да даде максимално широк инструментариум за възстановяване на масата на несъстоятелността“. Едновременно с това министърът на финансите отбеляза, че в законопроекта „има доста сложни правни конструкции, които поставят основни принципи в правото на леко изпитание“.

По повод законопроекта на Пеевски/Цонев/Хамид, анонсиран като инструмент срещу вторичното разграбване на КТБ, мажоритарният собственик на фалиралата Корпоративна търговска банка (КТБ) Цветан Василев обвини в блога си депутата от ДПС и негов бивш бизнес партньор Делян Пеевски, че дължи на банката десетки милиони левове по девет сделки – „Техномаркет“, „София прес“, ДИПИ, „Булгартабак“, „Техноекспортстрой“, ФК „Левски“ и други.

Василев предлага своя редакция на законопроекта, който смята за противоконституционен. Според него трябва да се назначат три компании – от фонда за гарантиране на влоговете, от необезпечените кредитори и от основния акционер , които в рамките на шест месеца да оценят активите на КТБ. Той предлага схема, по която активите да бъдат върнати и продадени на търг, а с парите да се покрият задълженията на фирмите – собственици и на кредитори към банката.

„Законопроектът, внесен в Народното събрание от депутата от ДПС Делян Пеевски и двама негови колеги, е не срещу вторичното разграбване на КТБ, както твърдят вносителите, а за такова разграбване“ – заяви в интервю за Би Ти Ви лидерът на „Да, България“ Христо Иванов.

Целта на законопроекта е да се създаде инструментариум за придобиването на апетитни активи, заяви Иванов и цитира посочени от Пеевски в интервю за „Телеграф“, чийто издател е, компании „Дунарит“, „Петрол“ и хотели. Това се опакова като грижа за обществения интерес, подчерта лидерът на „Да, България“.

След като не успяха с държавната машина да вземат „Дунарит“, сега опитват да пренасочат тези активи към нечии джобове, каза Иванов. Според него, и сега съществуват правни средства неправомерни действия с обезпечения да бъдат отменени, докато в проекта няма нито един параграф, който да разкрива нещо за КТБ.

С пълния текст на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за банковата несъстоятелност и мотивите към него можете да се запознаете тук.

Коментарите са затворени.