Юридическото образование – елемент от съдебната реформа

Заради демографските процеси и заради постоянната съдебна реформа в страната ни, юридическото образование е в остра нужда от реформиране или „преформатиране“. Резултатите обаче са повече от незадоволителни, поне до момента. Дебатът по настоящем отново набира сила, като се очертават няколко лагера.

От една страна са университетите, които застъпват тезата, че са длъжни да запълнят необходимостта от повече кадри (пазарът вече отрича това твърдение, но държавата го подкрепя, като финансира 1340 места държавна поръчка от максимален брой 2000 за деветте правни факултета).

От другата страна са бизнесът и съдебната власт в лицето на съда и прокуратурата, които се оплакват от ниско качество на образованието, необвързано с работещ стандарт.

Незавидна е позицията и на самата държава, призваната да регулира тези отношения чрез Министерство на правосъдието (МП) и Министерството на образованието и науката, чиято главна задача е да поддържат единен стандарт на юридическото образование чрез контрол на извършваното обучение както по време на следването, така и  по реда на финалния изпит за придобиване на юридическа правоспособност.

Реформата на юридическото образование е залегнало като стратегическа цел в Актуализираната стратегия за реформа на съдебната власт и прилежащите пътни карти. Като първа стъпка екипът на Министерството на правосъдието през 2015 г. изготви цялостен анализ и доклад за състоянието на обучението по специалност „право“.

С неговите цели и резултати можете да се запознаете тук.

Коментарите са затворени.