Кой да стопанисва Съдебната палата?

courtСтопанисването на Съдебната палата в София да бъде възложено на главния прокурор. Такава идея е била подхвърлена на заседание на Комисията за управление на собствеността (КУС) на Висшия съдебен съвет (ВСС). По информация на „Правен свят“ предложението е на Светла Петкова.

Въпросната комисия е изпратила запитване до всички обитатели на Съдебната палата с въпроса кой трябва да я стопанисва. Това стана ясно в началото на днешното заседание на пленума на ВСС при обсъждане на предложението стопанисването на почивните бази в Паничище и Лозенец да бъде възложено на председателя на Върховния касационен съд.

Днес Светла Петкова хем каза, че е изпратено запитване, хем призна, че на вчерашното заседание на КУС са приети правила, според които сградите в страната се стопанисват от председателите на най-висшестоящите съдилища, настанени в тях.

Юлия Ковачева попита дали подобни запитвания са изпратени и до всички останали обитатели на съдебни сгради или е само до тези на столичната Съдебна палата и помоли да се обясни защо от една страна има правила, а от друга се изключва председателят на ВКС. Поиска да разбере и защо се започва с почивните бази, а не със Съдебната палата. Между другото, там има висящ ремонт, който не може да продължи заради размотаването на ВСС.

Светла Петкова не даде отговор на въпроса дали има писма до всички, вместо това, цитира промените в закона и обясни, че в столицата е поискано мнение, не съгласие.

По думите ѝ въпросът за почивните бази бил безспорен и се налагало спешно да се реши. Аз тази година посетих всички почивни бази и видях къде се налага ремонт, това е особено важно за Паничище, каза тя.

Ковачева обясни, че там има няколко бунгала с една обща кухня и едва ли е най-спешният въпрос. А Калин Калпакчиев каза, че е чул, че се обсъжда въпросът стопанисването на Съдебната палата да се даде на главния прокурор и поиска КУС предварително да запознае членовете на съвета какви дискусии води, за да може да се вземе най-правилното решение с участието на всички кадровици.

Румен Георгиев, който е член на КУС, се обърна към колегите си с думите, че „под този вол няма теле“. Запитвания били изпратени само в София и до колегите в Русе, защото двете сгради били „авторски проект на един и същ човек“.

Председателят на ВКС Лозан Панов призова колегите си за по-голяма спешност и бързина, защото предстоят ремонтни дейности.

Тук е мястото да отбележим, че въпреки всичките изисквания за публичност на работата на ВСС, Комисията за управление на собствеността нито фигурира като такава на сайта на съвета, камо ли да качва дневен ред и протоколи от заседанията си, както правят останалите комисии. Така че е трудно човек да се ориентира какво се обсъжда.

Коментарите са затворени.