Германските съдилища отказват да изпълнят Европейски заповеди за арест, поради лошите условия на българските затвори

изтеглен файлГлавният прокурор Сотир Цацаров е информирал правосъдния министър Христо Иванов, че Окръжен съд на гр. Олденбург, Германия, и Върховен областен съд на гр. Бремен, Германия, са отказали екстрадиция на трима български граждани. По случаите са образувани казуси в Евроджъст, предават от пресцентъра на Прокуратуртата. Съдебните решения са окончателни и не подлежат на обжалване и протестиране. Мотивите за отказите са недобрите условия в Затвора – гр. Варна.

 

Германските съдебни власти се позовават на Доклада на Европейския комитет за предотвратяване на изтезанията и нечовешкото и унизително отнасяне от 04.02.2012 г. и Резолюцията на Европейския парламент от 15.12.2011 г. относно условията за задържане в ЕС.

В българското законодателство (Закона за екстрадицията и европейската заповед за арест – ЗЕЕЗА) са транспонирани разпоредбите на Рамковото решение на Съвета на ЕС от 13.06.2002 г. по отношение на процедурите по предаване на лица между държавите-членки на ЕС.  Основното в него е опростяване на процедурите, по които лица, укриващи се от правосъдието, да бъдат екстрадирани максимално бързо в страната, в която срещу тях се води наказателно производство. Уредбата на ЕЗА е гаранция за ефективно сътрудничество между държавите-членки на ЕС при спазване на правата на търсените лица.

В писмото на главния прокурор до правосъдния министър се акцентира върху необходимостта от транспониране на Рамково Решение 2008/909/ПВР от 27.11.2008 г. за принципа на взаимно признаване на съдебни решения по наказателни дела, с които се налагат наказания „лишаване от свобода“ за целите на тяхното изпълнение в ЕС. Въпросът многократно е дискутиран на форуми на Евроджъст  и Консултативния съвет на Главните прокурори.

Доколкото местата за лишаване от свобода са под юрисдикцията на Министерство на правосъдието, г-н Цацаров поставя въпроса като сериозен проблем, който би могъл да се превърне в тенденция, ако своевременно не бъдат взети мерки за решаването му.

Вашият коментар