Върховният представител по въпросите на външните работи и политиката на сигурност/заместник-председател на Комисията Федерика Могерини и комисарят по въпросите на европейската политика за съседство и преговорите за разширяване Йоханес Хан започват консултация за бъдещето на европейската политика за съседство (ЕПС), съобщават от пресцентъра на Европейската комисия.
ЕПС беше последно преразгледана през 2011 г. Като се имат предвид значителните промени в съседните държави от тогава насам, от съществено значение е в момента да се извърши основен преглед на принципите, на които почива политиката, както и на нейния обхват и на начина, по който нейните инструменти следва да се използват.
Целта е до края на юни да бъде проведена възможно най-обширна консултация както с партньори в съседните държави, така и със заинтересовани страни в целия ЕС. След тази консултация през есента ще бъде представено съобщение, съдържащо предложения за бъдещата насока на ЕПС.
Консултацията ще бъде изготвена съгласно четири приоритета: диференциация; насоченост; гъвкавост; ангажираност и видимост. Вече са определени пет области, в които двете страни споделят общи интереси: търговия и икономическо развитие; свързаност; сигурност; управление; миграция и мобилност.
Контекст на консултацията:
Председателят Юнкер посочи, че ЕПС ще бъде преразгледана през първата година от мандата на новата Комисия. За да се определят рамките на дебата, на 4 март 2015 г. Европейската комисия и върховният представител приеха съвместен документ за консултация, в който се посочват някои предварителни поуки, извлечени от ЕПС до този момент, както и ключови въпроси за обсъждане с партньорите и заинтересованите страни.
Контекст на ЕПС:
В член 8, параграф 1 от Договора за Европейския съюз се предвижда, че „Съюзът развива привилегировани отношения със съседните страни с оглед установяване на пространство на просперитет и добросъседство, основано на ценностите на Съюза и характеризиращо се с близки и мирни отношения, изградени на основата на сътрудничеството“.
ЕСП беше създадена през 2003 г. за изграждане на по-тесни отношения между ЕС и неговите съседни държави. Тя обхваща южните съседни страни Алжир, Египет, Израел, Йордания, Ливан, Либия, Мароко, Палестина, Сирия и Тунис и източните съседни страни Армения, Азербайджан, Беларус, Грузия, Молдова и Украйна.
Целта на ЕСП, преразгледана през 2011 г. след събитията в арабския свят, е да се подпомагат партньорите, които извършват реформи, насочени към демокрация, върховенство на закона и права на човека; да се допринася за тяхното приобщаващо икономическо развитие и наред с отношенията с правителствата на страните да се насърчава партньорството с техните общества. Обновената ЕСП засилва сътрудничеството в политическата сфера и сферата на сигурността за подпомагане на икономическото и социално развитие, растежа и създаването на работни места, насърчаване на търговията и укрепване на сътрудничеството в други сектори.
Новият Европейски инструмент за съседство (ЕИС) с бюджет от 15,4 милиарда евро за периода 2014—2020 г. осигурява основната част от финансирането за 16 държави партньори от ЕПС. Основаният на стимули подход дава възможност за гъвкавост при модулиране на финансовата помощ въз основа на напредъка на отделните държави, постигнат в областта на демокрацията и зачитането на правата на човека.