БХК изрази становище във връзка с новия проект за Закон за МВР

pile-300x183Свое становище по новия проект за Закон за Министерството на вътрешните работи (ЗМВР) представи в края на миналата седмица Български хелзинкски комитет (БХК). В него от организацията предупреждават за съществени недостатъци и нововъведения, които ще дадат възможност на полицията да злоупотребява с основни права на гражданите.

 

 

В новите разпоредби се въвеждат допълнителни потенциални възможности полицаите да използват спрямо гражданите сила, помощни средства и оръжие, за да осигурят личната си безопасност. Тези разпоредби обаче са така структурирани, че не се подчиняват на общоприложимия императивен стандарт за абсолютна необходимост, който по-рано беше въведен по инициатива на БХК.

Проектът предвижда още задължително, автоматично изземване на образци за ДНК профил на лицата, подлежащи на полицейска регистрация. Това е практика, която по-рано тази година бе оспорена от бившия вътрешен министър Цветан Цветанов, който сам я въведе с подписаната от самия него Наредба Iз-701 от 2011 г. Съгласно нея, всеки, на когото е повдигнато обвинение за умишлено престъпление, трябва да се яви в полицията, където служителите да снемат личните му данни, пръстовите му отпечатъци, да му вземат проби за ДНК и да му изготвят досие. Такава беше и процедурата за Цветанов, но той отказа да се съобрази с нея с аргумента, че подписаната от него наредба противоречи на конституцията, на Европейската конвенция за правата на човека (ЕКПЧ) и на Наказателно-процесуалния кодекс.

Друго нововъведение в проекта предвижда полицията да може да употреби оръжие срещу човек, който бяга от нея, след като е задържан за престъпление от „общ характер”, като част от тези престъпления са ненасилствени. Съгласно практиката на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) полицейска употреба на оръжие е допустима само когато човекът застрашава чужд живот или здраве или е извършил престъпление, включващо насилие от негова страна, т.е. застрашаване или увреждане на чуждо здраве или живот. ЕСПЧ в редица осъдителни решения срещу България е сочил, че фундаменталното право на живот по ЕКПЧ изключва това, полицията да стреля по лица, заподозрени в ненасилствени престъпления, когато те не застрашават никого. Новият законопроект обаче се кани да узакони тази порочна практика.

 

Източник БХК

Вашият коментар