С цел приспособяване на пазара на плащания в Европейския съюз (ЕС) към възможностите на единния пазар и подкрепа на растежа на икономиката на Съюза Европейската комисия прие днес пакет, включващ:
Нова Директива за платежните услуги (ДПУ2);
Предложение за регламент относно обменните такси при разплащателни операции с карти.
С преразгледаната Директива за платежните услуги се въвеждат редица нови важни елементи и подобрения на пазара на плащания в ЕС:
- Улеснява се и се повишава сигурността на използването на евтини услуги за плащане по интернет, като в нейния обхват се включват нови т. нар. услуги по иницииране на плащане.Това са услуги, които се осъществяват между търговеца и банката на купувача и позволяват извършването на евтини и ефективни електронни плащания без използването на кредитна карта.По отношение на тези доставчици на услуги вече ще се прилагат същите високи стандарти за регулиране и надзор, както към всички други платежни институции.В същото време банките и всички други доставчици на платежни услуги ще трябва да повишат сигурността на трансакциите онлайн, като използват системи за строго удостоверяване на клиента при плащания.
- Потребителите ще бъдат по-добре защитени от измами, евентуални злоупотреби и инциденти при плащания (например в случай на оспорвани или неточно изпълнени платежни операции).На потребителите ще се налага да понасят само загуби в много ограничен размер – до максимум 50 евро (в сравнение със 150 евро в момента) – в случай на неразрешени плащания с карта.
- С предложението се увеличават правата на потребителите при извършване на преводи извън Европа или при плащане в парични единици на държави извън ЕС.
- Ще се насърчи появата на нови участници и развитието в Европа на новаторски плащания с мобилен телефон и по интернет, което ще повиши глобалната конкурентоспособност на ЕС.
С регламента относно обменните такси и преразгледаната Директива за платежните услуги ще се въведе максимален размер на обменните такси при трансакции с потребителски дебитни и кредитни карти и ще се забранят допълнителните такси за използване на тези видове карти.Подобни допълнителни такси се начисляват от някои търговци при плащания с карта, например те са често срещани при покупката на самолетни билети.Когато размерът на обменните такси за потребителските карти бъде ограничен, разходите на търговците на дребно при картови трансакции ще намалеят значително и допълнителните такси вече няма да са оправдани.
По време на преходен период от 22 месеца ограниченията за размера на обменните такси за дебитни и кредитни карти ще се прилагат при трансграничните трансакции, т.е. когато потребител използва картата си в чужбина или търговец на дребно използва банка в друга страна.След това тези ограничения ще важат и за трансакциите в рамките на една държава.Определеният максимален размер е 0,2 % от стойността на трансакция за дебитни карти и 0,3 % за кредитни карти.Тези равнища вече са приети от органите в областта на конкуренцията за редица трансакции с карти с марка MasterCard, Visa и Cartes Bancaires.Търговците на дребно ще могат да начисляват допълнителни такси или да отказват да приемат карти, които не подлежат на ограниченията (предимно корпоративни карти, издавани на предприятия, и тристранни схеми като American Express или Diners).По този начин разходите, свързани с тези скъпи карти, ще могат да се прехвърлят директно на тези, които се възползват от картите, а не на всички потребители.
Обменните такси се включват в разходите на търговците на дребно за получаване на картови плащания и накрая се заплащат от потребителите чрез по-високи цени.Те са невидими за потребителите, но струват на търговците и в крайна сметка на потребителите десетки милиарди евро всяка година.Равнището на обменните такси варира в широки граници между различните държави от ЕС, което подсказва, че те не са ясно обосновани и представляват значително препятствие между националните пазари на плащания.Определянето на максимален размер на обменните такси ще намали разходите на търговците на дребно и потребителите и ще допринесе за създаването на общоевропейски пазар на разплащателни операции.По този начин би трябвало също така да се насърчат иновациите и да се даде по-голяма възможност на доставчиците да предлагат нови платежни услуги.
Прегледът на уредбата на ЕС в областта на плащанията, особено на Директивата за платежните услуги (ДПУ), и отговорите, получени във връзка със зелената книга на Комисията „Към интегриран европейски пазар за картови, интернет и мобилни плащания“ през 2012 г. (вж. IP/12/11), доведоха до извода, че са необходими допълнителни мерки и актуализиране на законодателството, включително промени в ДПУ. По този начин тази уредба ще отговаря в по-голяма степен на нуждите на един ефективен европейски пазар на разплащателни операции и ще създаде среда, която стимулира конкуренцията, иновациите и сигурността.Модернизирането на законодателната рамка за плащанията на дребно бе определено и като едно от основните действия в Акта за единния пазар II на Комисията.
Този пакет е в отговор на значителните промени в начина, по който европейците пазаруват и плащат.Почти всеки притежател на сметка в ЕС разполага с дебитна карта, а 40 % имат и кредитна карта.34 % от гражданите на ЕС вече пазаруват по интернет, а повече от 50 % притежават смартфон1, който им позволява да извършват мобилни плащания.Някои сектори на икономиката, например туристическата индустрия, дори реализират повечето от своите продажби по интернет2.
В същото време пазарът на ЕС за разплащания с карти, по интернет и чрез мобилен телефон остава разпокъсан и е изправен пред значителни предизвикателства, които възпрепятстват по-нататъшното му развитие и намаляват потенциала на Съюза за растеж (например различна цена на плащанията за потребителите и търговците, разлики по отношение на техническата инфраструктура или неспособност на доставчиците на платежни услуги да се споразумеят за прилагането на общи технически стандарти).
Овен това, въпреки че плащанията с карта са все по-разпространени, преобладаващият все още бизнес модел с използването на обменни такси (такси, които банките заплащат една на друга за всяко плащане с карта) води до наличието на високи междубанкови такси и се отразява върху разходите на продавачите на дребно и в крайна сметка върху цените за потребителите.Той също така възпрепятства появата на нови участници.