ЕК публикува Зелена книга, с която да се определи стратегия за смекчаване въздействието на пластмасовите отпадъци

изтеглен файлДнес Европейската комисия публикува Зелена книга, с която се цели да се постави началото на обсъждане по темата как пластмасовите изделия да станат по-устойчиви през целия им жизнен цикъл и как да се намали въздействието на пластмасовите отпадъци върху околната среда.

 

Веднъж попаднали в околната среда, и по-специално в морската среда, пластмасовите отпадъци могат да останат там в продължение на стотици години. До 10 млн. тона отпадъци, предимно пластмасови, се изхвърлят всяка година в световните океани и морета и ги превръщат в най-големите сметища за пластмасови отпадъци в света.

В нашето общество, свикнало с принципа за еднократна употреба, пластмасата често се възприема като евтин и лесен за изхвърляне материал, а степента на рециклиране е ниска. Половината от всички пластмасови отпадъци в Европа се озовават в депа за отпадъци, което трябва да се избягва, тъй като пластмасата може да съдържа опасни съставки и нейното изхвърляне може да доведе до нежелани емисии и концентрации на замърсяващи остатъци.

В Зелената книга се подчертават ключовата роля на пластмасата в редица промишлени процеси и приложения, както и потенциалните икономически ползи от една по-висока степен на рециклиране. Като се имат предвид нарастването на световното население и все по-оскъдните природни ресурси, рециклирането на пластмаси ще бъде алтернатива на експлоатацията на неизползвани ресурси. За да се ускори този преход, са необходими по-добри рамкови условия за подпомагане на екодизайна и екологичните иновации, като предотвратяването на образуването на отпадъци и рециклирането се вземат предвид още при проектирането на продукти от пластмаса.

Особените предизвикателства, свързани с пластмасовите отпадъци, понастоящем не са застъпени в законодателството на ЕС в областта на отпадъците. Държавите членки следва да дадат предимство на предотвратяването и рециклирането за сметка на други начини на депониране, като това важи за всички потоци от отпадъци, посочени в Рамковата директива за отпадъците, но очевидно са нужни още усилия в тази насока. Целта на Зелената книга е да се съберат данни и становища, за да се оцени въздействието на пластмасовите отпадъци и да се определи европейска стратегия за смекчаване на това въздействие. Заинтересованите страни се приканват да споделят мнението си по въпроса дали и как съществуващото законодателство следва да бъде адаптирано, за да се справим с пластмасовите отпадъци и за да се насърчават тяхната повторна употреба, рециклиране и оползотворяване за сметка на депонирането. Приветстват се и мнения за ефективността на евентуални конкретни цели във връзка с рециклирането, както и на икономически мерки, като забрани за депониране, такси за депониране и схеми на принципа „плащаш повече, ако изхвърляш повече“ (pay-as-you-throw). В Зелената книга също така се задава въпросът как да се подобри модулното и химическото проектиране на пластмаси, за да се подобрят възможностите за рециклиране, как да се намалят отпадъците в морската среда и дали е необходимо да се насърчава използването на биоразградима пластмаса.

 

Вашият коментар