Маргарита Попова поиска премахване на наказанието доживотен затвор без право на замяна

Наказанието доживотен затвор без право на замяна да отпадне от системата на наказанията в българското наказателно право като нехуманно и конкуриращо се само със смъртното наказание. За това се обяви вицепрезидентът Маргарита Попова, предадоха от пресцентъра на институцията. Попова откри днес международна конференция на тема „Помилването  – репресия и хуманност в съвременните наказателни политики”.

 

Според вицепрезидента подобно наказание, което лишава човек от перспектива и надежда, не може да коригира и направи наказателната ни политика по-социална, нито да има принос към изграждането на по-хуманно общество. Тя бе категорична също така, че помилването представлява взаимни и целенасочени усилия и на осъдения,  и на държавата, във всички измерения на този акт.

Според българския вицепрезидент помилването е един от аспектите, в които е възможно да бъде създадена и единна европейска наказателна политика. “Аз отдавна съм радетел за формирането на обща наказателна политика и изразих тази позиция още като министър на правосъдието през 2010 г. на срещите с министрите на правосъдието в Брюксел”, отбеляза Маргарита Попова. По думите й воденият днес дебат за създаването на обща наказателна политика на ЕС е нужен и за да потвърди нуждата на европейските общества от “повече Европа”.

Маргарита Попова подчерта, че създаването на единна наказателна политика е наложително заради общите проблеми на общността, като борбата с трансграничната организирана престъпност и корупцията, която изисква и общ мониторинг от всички държави-членки на ЕС. Според нея неизменна част от този дебат е въпросът за създаването на обща европейска прокуратура. “Знам, че това е много трудна тема, знам, че много държави се противят, но също така ми се струва, че това е един перспективен поглед върху причините за настоящата икономическа криза”, коментира вицепрезидентът. Тя бе категорична, че причините за сриването на цели социални системи днес, са неглижирането на закона и допускането в прилаганите практики на корупционни действия, които са останали безнаказани.

Вашият коментар