Търговският закон не поставя изискване търговците, които участват в капитала на друго Дружество с ограничена отговорност (ООД) не само с парична вноска, но и с имоти, да заверяват нотариално подписа си под документа, с който правят апорта, съобщават от вестник „24 часа“.
Софийският адвокат Тодор Кочев атакува условието за нотариална заверка, записано в края на миналата гогина от министерство на правосъдието в Наредбата за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър. Адвокатът иска от Върховният административен съд да я обяви разпоредбата за незаконна. Петима висши магистрати ще разгледат в средата на януари 2013 г. молбата му, която е подадена в началото на април тази година.
Тодор Кочев е завел делото не само защото става дума за поредното нарушение на един от основните принципи в правото – че с наредби и правилници не могат да се дописват законите, да се създават нови задължения, да се въведат нови изисквания.
А и защото това незначително на пръв поглед условие струва значително – сумата за нотариалната заверка е процент от стойността на имотите, които се внасят в капитала на дружеството. Колкото повече на брой или по-скъпи са имотите, толкова по-висока е таксата, която се плаща на нотариуса за заверка.
Преди да се обърне към съда, адвокатът поставил проблема пред правосъдното министерство, откъдето му отговорили, че изискването за нотариална заверка на подписа се налага „по аналогия“.
Адвокат Кочев иска отмяна и на друг текст от наредбата, който е свързан с оценката на апорта. Според Търговския закон непаричната вноска в дружество се оценява от 3 независими експерти, посочени от длъжностно лице по вписванията (юрист) от фирмения регистър към Агенцията по вписванията. Експертите описват подробно вноската, как точно са я оценили, колко струва според изполвания от тях метод и на колко акции или на какъв размер от дела на капитала съответства.
Търговският закон не посочва кой може да поиска експерти да оценят непаричната вноска, т.е. всеки заинтересован може да го направи, включително кредитор и самото дружество. Но поправка в наредба от началото на 2009 г. въвежда ограничение – оценка може да поиска само и единствено съдружник или акционер.