Тълкувателно дело No 3/2011 г. е образувано по искане на Омбудсмана на Република България. Според съда битовите сметки са „периодични плащания“ по смисъла на Закона за задълженията и договорите. Решението на Върховният касационен съд означава, че електроразпределителните дружества и ВиК фирмите могат да търсят неплатени сметки за парно, ток, вода или телефон само до 3 г. назад.
Общото събрание на Гражданска колегия и Търговска колегия на Върховния касационен съд реши:
Понятието „периодични плащания” по смисъла на чл.111, б. „в” от Закона за задълженията и договорите се характеризира с изпълнение на повтарящи се задължения за предаване на пари и други заместими вещи, имащи единен правопораждащ факт, чиито падеж настъпва през предварително определени интервали от време, а размерите на плащанията са изначално определени или определяеми без да е необходимо периодите да са равни и плащанията да са еднакви.
В края на юли миналата година националният омбудсман изпрати искане до Върховния касационен съд за приемане на тълкувателно решение относно съдържанието на понятието „периодично плащане“ от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД).
Омбудсманът поиска тълкувателно решение, тъй като различни съдебни състави решаваха по различен начин въпросът за това за какъв период се дължат пари на топлофикация, ВиК – фирмите, електроразпределителните дружества или телефонните компании. Така според едни състави трябваше да се плащат сметки с 3 – годишна давност, а според други с 5 – годишна.
Омбудсманът е констатирал, че различни съдебни състави продължават да прилагат 5-годишната давност за тези плащания, въпреки постановеното от състав на ВКС решение от 2009 г., според което, при тези плащания се прилага 3-годишната давност. Някои съдебни състави отказват да приемат задължителната практика на ВКС. Така според общественият защитник с тази противоречива практика се създава правна несигурност у българските граждани.
Тълкувателното решение в цялост ще бъде публикувано на интернет страницата на ВКС след като бъде подписано от всички съдии.