Архив на ‘Въпроси и отговори’

Разяснение на НОИ относно правото на пенсия

Във връзка със запитвания от страна на граждани, изпълнили или изпълняващи до края на 2011 г. настоящите условия за пенсиониране, Националният осигурителен институт (НОИ) напомня, че според разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване (КСО) правото на пенсия не се погасява по давност. Това означава, че веднъж придобито, то може да бъде упражнено от правоимащите лица при същите условия и през следващите години.

.

Лицата, които през 2011 г. са изпълнили условията за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст – имат навършени 60 години за жените и 63 години за мъжете и съответно 34 години осигурителен стаж за жените и 37 години осигурителен стаж за мъжете, ще могат да се пенсионират и през 2012 г. и през следващите години, независимо от това дали има промени в условията за пенсиониране.

. Прочети пълния текст на публикацията »

Преотстъпване на корпоративен данък и на данък върху годишната данъчна основа

Становище на Изпълнителния Директор на НАП относно: преотстъпване на корпоративен данък по реда на чл. 189б от ЗКПО и на данък върху годишната данъчна основа по реда на чл. 48, ал. 6 от ЗДДФЛ

Прочети пълния текст на публикацията »

Кои лица са задължени да подават Декларация образец № 7?

Декларация образец № 7 се подава от лицата по чл. 40, ал. 5 от Закона за здравното осигуряване.

Лицата, осигурени по реда на чл. 40, ал. 5 от Закона за здравното осигуряване, са тези които внасят здравноосигурителните си вноски изцяло за своя сметка и не са:

– упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност по регистрация;

– еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица – членове на неперсонифицирани дружества;

– регистрирани земеделски производители или тютюнопроизводители;

– морски лица. Прочети пълния текст на публикацията »

Присъединяване към КТД

Източник: http://www.mlsp.government.bg/

Нашето училище работи по отрасловия колективен трудов договор за образованието. Може ли да подадем заявление до директора на училището за присъединяване към него?

Прочети пълния текст на публикацията »

Архив