Нова Европейска финансова практика – ноември 2024 г.

Решения от месец ноември

съединени дела С-289/23 и C-305/23 от 7 ноември 2024 година

Производства по преструктуриране, несъстоятелност и опрощаване на задължения — Разширяване на обхвата на производствата, така че да обхванат изпаднали в несъстоятелност физически лица, които не са предприемачи — Възможност за опрощаване на задължения — Изключване на определени категории задължения от опрощаването на задълженията — Физическо лице, което е изпаднало в несъстоятелност — Добросъвестност на длъжника — Условия за достъп до опрощаването на задължения — Изключване на публичните вземания

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Публични вземания. Горна граница на опрощаването. Списък на определени категории задължения не е изчерпателен и държавите членки имат възможността да изключат от опрощаването на задълженията определени категории задължения, при условие че такова изключване е надлежно обосновано. Национална правна уредба която предвижда общо изключване на публичните вземания от опрощаването на задължения, освен при съвсем конкретни обстоятелства и много стриктни количествени ограничения, независимо от естеството на посочените вземания и от обстоятелствата. Национална правна уредба, която предвижда ограничаване на опрощаването на задължения за определена категория задължения чрез въвеждане на горна граница.

Два спора между A и S и Данъчна администрация по повод на молбите за опрощаване на задължения съответно по отнасящите се до тях производства по несъстоятелност.

дело С-594/23 от 7 ноември 2024 година

Обща система на данъка върху добавената стойност – Доставка на земя, в която има изградени само фундаменти на жилищни сгради – Квалифициране – Критерият „първо обитаване“ на сграда – Понятия „земя за строеж“ и „сгради или част от сгради“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Доставката на земя, в която към датата на тази доставка има изградени само фундаменти на жилищни сгради, представлява доставка на „земя за строеж“ по смисъла на член 12 от Директивата за ДДС. Единно определяне на облагаемите сделки.

Понятията „земя за строеж“ и „сгради или част от сгради“.

Спор относно данъка върху добавената стойност, дължим за доставката на земя, в която има изградени фундаменти на жилищни сгради.

дело С-394/22 от 14 ноември 2024 година

Съдебна компетентност и изпълнение на съдебни решения по граждански и търговски дела — Приложно поле — Несъстоятелност, конкордати и аналогични производства — Вземане, което произтича пряко от производство по несъстоятелност и е тясно свързано с него — Иск за плащане на вземане, предявен след откриване на производството по несъстоятелност на дружеството длъжник и включването на това вземане в масата на несъстоятелността

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Банкрут и производства, свързани с обявяването на дружества или други юридически лица в несъстоятелност. Искове, които произтичат пряко от производство по несъстоятелност и са тясно свързани с него. Иск за плащане на доставените стоки, предявен в държава членка срещу дружество, без този иск да споменава нито производството по несъстоятелност, образувано по-рано срещу това дружество в друга държава членка.

Понятия „несъстоятелност, конкордати и аналогични производства“ и „граждански и търговски дела“.

Спор по повод на плащане по неплатена фактура, издадена за услуги по зареждане с гориво на името на OWB, обявено в несъстоятелност.

дело С-613/23 от 14 ноември 2024 година

Дължим от данъчнозадължено юридическо лице ДДС – Национална правна уредба, която предвижда солидарна отговорност на управителя на юридическото лице – Презумпция за отговорност на управителя при липса на уведомление за неспособността на юридическото лице да плати дължимия ДДС – Принцип на пропорционалност

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Принципът на пропорционалност допуска национална правна уредба, съгласно която управителят на юридическо лице, което не е изпълнило задължението да уведоми за неспособността си да плати дължим ДДС, трябва, за да се освободи от солидарната си отговорност за плащането на този данък, да докаже, че неизпълнението на това задължение за уведомяване не е по негова вина и национална правна уредба, при която управителят на юридическо лице, който не е уведомил за неспособността на това лице да плати, остава солидарно отговорен за плащането на дължимия за определен период ДДС, при все че е бил освободен от задължението за ДДС за непосредствено следващ период.

Спор по повод на някои актове за установяване на допълнителни задължения във връзка с данъка върху оборота.

дело С-646/22 от 14 ноември 2024 година

Защита на потребителите — Нелоялни търговски практики от страна на търговци към потребители — Агресивна търговска практика — Кръстосана продажба на потребителски кредит и на несвързан с него застрахователен продукт — „Framing“ (рамкиране) — Търговска практика, състояща се в едновременното отправяне до даден потребител на предложение за потребителски кредит и на предложение за несвързан с този кредит застрахователен продукт — Липса на срок за размисъл между подписването на договора за кредит и на застрахователния договор — Понятие „среден потребител“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Разпространение на застрахователни продукти. Национална мярка, която позволява на национален орган, след като установи „агресивния“ характер, или в по-общ план — „нелоялния“ характер, на приета от определен търговец търговска практика, да задължи този търговец да предостави на посочения потребител разумен срок за размисъл между датите на подписване на застрахователния договор и на договора за кредит. Преценка във всеки отделен случай на „агресивния“ характер на практиката. Решение на административния орган да наложи спазването на седемдневен срок между подписването на двата договора. Понятие „среден потребител“.

Спор между дружество Co и Орган за защита на конкуренцията и пазара, Италия, (A) по повод отмяната на решения на A относно търговска практика на това дружество.

дело С-61/23 от 21 ноември 2024 година

Автомобилен транспорт — Данъчни разпоредби — Заплащане на такси от тежкотоварни автомобили за използване на определени инфраструктури — Санкции за нарушения на националните разпоредби — Изискване за пропорционалност — Национална правна уредба, съгласно която всички нарушения се санкционират с глоба с фиксиран размер

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Система от наказания, която предвижда налагане на глоба или имуществена санкция с фиксиран размер за всички нарушения на правилата относно задължението за предварително заплащане на таксата за ползване на пътната инфраструктура, независимо от характера и тежестта им, включително когато тази система предвижда възможността за освобождаване от административнонаказателна отговорност чрез заплащане на „компенсаторна такса“ с фиксиран размер.

Спор между Е и Агенция „Пътна инфраструктура“ („АПИ“) по повод на имуществена санкция, наложена на Е за използване на участък от автомагистрала, без да е платило дължимата ТОЛ такса, както и евентуално заплащане на компенсаторна пътна такса с фиксиран размер.

дело С-624/23 от 21 ноември 2024 година

Обща система на данъка върху добавената стойност, както и на принципа на неутралност на данъка върху добавената стойност – Късно подаване на заявка за регистрация – Издаване и съдържание на фактурите – Фактура, в която не е начислен ДДС за получени доставки – Данък, изчислен въз основа на протокол – Липса на коригираща фактура – Право на приспадане

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Приспадане на ДДС. Правна уредба, с която получателят по облагаема с ДДС доставка е лишен от предвиденото право на приспадане на този данък, в случай че доставчикът, от една страна, не е изпълнил предвиденото задължение да подаде заявление за регистрация по ДДС и е издал на получателя фактури, в които не е начислен ДДС, а от друга страна, в хода на данъчна ревизия е издал протокол, в който този ДДС е начислен.

Спор по повод отказано право на приспадане на ДДС на дружество.

Коментарите са затворени.