Британската компания BETL обещава баснословни печалби чрез отдаване на батерии за зареждане на телефон под наем. Схемата е проста – срещу инвестиция от порядъка на няколкостотин долара се получава обещание за дивидент от собствена зарядна станция. Разследване на „Капитал“ показва, че финансовата архитектура има ясни отличителни белези на пирамида и понци схема. В общобалканска Telegram група на компанията, в която участват само хора, които вече са вкарали пари, към 20 ноември има близо 20 хил. души. Дни по-рано те са с хиляди по-малко. Активна кампания има в няколко български градове, провеждат се и регулярни срещи с почерпки в заведения, хотели и дори язовири, на които се представят и батериите.
Компанията продава пакети за сума, която би трябвало да бъде избита в рамките на по-малко от месец. На теория потребителите си купуват зарядна станция, която съществува физически някъде по света и доходът от нея отива при инвеститора. В това няма особен смисъл, освен ако някъде не се появяват магически зарядни станции, които също толкова магически се ползват изведнъж от милиони хора.
BETL убеждава инвеститорите си, че такова търсене съществува, включително и в България, като пуска снимки и видеа от ресторанти, хижи и т.н., където наистина има станции за зареждане. Една част от хората искрено вярват, че става дума за легитимен бизнес. За да заобиколи Закона за мерките срещу изпирането на пари, схемата използва за разплащания стейбълкойни и криптоборси, разминавайки се с цедката на банките.
Повече подробности по темата четете в Capital.bg.