В населени места, в които има установен недостиг на аптеки, да могат да бъдат поставени автомати за продажба на лекарствени продукти, гласува на първо четене Народното събрание.
Парламентът прие на първо четене промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, с който се създава тази правна възможност. Измененията, внесени от народни представители от „Възраждане“, бяха одобрени със 119 гласа „за“, 12 „против“ и 22 „въздържал се“.
Държавата финансира откриването на аптеки, включително денонощни, или продажбата на лекарствени продукти чрез автомати в областите, общините и населените места, за които в Националната аптечна карта е установен недостиг на открити аптеки, включително денонощни, предвиждат измененията. С тях се регламентира, че финансирането ще се извършва по критерии и ред, определени с наредба, издадена от министъра на здравеопазването, след съгласуване с министъра на финансите.
Промените предвиждат да се намали на осем на сто корпоративният данък за юридически лица, които извършват търговия на дребно с лекарствени продукти в малки населени места, в които няма открита аптека. Според изискванията на закона, юридическото лице трябва да е сключило трудов договор или договор за управление на аптеката с магистър-фармацевт.
Народното събрание прие на първо четене законопроект за лицата, обслужващи кредити, и купувачите на кредити. В мотивите на вносителя – Министерския съвет, се посочва, че с предложението се цели да се преодолеят проблемите с високите равнища на необслужвани кредити посредством развитие на стабилен вторичен пазар, позволяващ усвояване на излишъка от необслужвани кредити от кредитните институции, създаване на по-добри условия за трансграничното прехвърляне на необслужвани вземания по кредити, както и осигуряване на високи нива на защита на интересите на кредитополучателите.
С новия лицензионен режим са въведени минималните общоевропейски изисквания към осъществяването на дейността и са установени ясни правила и ефективен надзор по отношение на трансграничното обслужване на кредити, се отбелязва в доклада по законопроекта на парламентарната Комисия по бюджет и финанси. Посочва се, че е въведено изискване за справедливо третиране на кредитополучателите; за уведомяване на кредитополучателя за извършеното прехвърляне на необслужван кредит; както и е забранено претендирането спрямо кредитополучател на вземане, различно от дължимото, определено в договора между кредитополучателя и първоначалния кредитор; въведено е изискване лицата, обслужващи кредити, да предвидят процедура за подаване и разглеждане на жалби на кредитополучатели.
Парламентът ратифицира Споразумението за солидарна гаранция с Банката за развитие на Съвета на Европа във връзка със сключено Рамково споразумение за заем от 13 юли 2023 г. между Банката за развитие на Съвета на Европа и „Българска банка за развитие“ ЕАД за подкрепа на микро-, малки и средни предприятия.
Треньорите на паралимпийските медалисти също ще могат да получават пожизнена пенсия, реши Народното събрание. Парламентът прие на първо и второ четене в едно заседание промени в Закона за физическото възпитание и спорта, внесени от народни представители от „Възраждане“.
Целта на измененията е избягване на дискриминацията на треньорите на паралимпийските медалисти, които до момента не бяха включени в обхвата на възможните субекти за получаване на пожизнена месечна пенсия, посочват в мотивите си вносителите. В Закона за физическото възпитание и спорта нормативно беше определено правото на пожизнена месечна премия за медалисти от олимпийски и паралимпийски игри, както и за треньорите на олимпийски медалисти, но не и за треньорите, подготвили медалисти от паралимпийски игри, уточняват те.
(Пресцентър на НС)