Полезно в ДВ (бр. 17 от 27.02.2024 г.)

В брой 17 на “Държавен вестник” се изменя Устройственият правилник на Агенцията по вписванията.

Агенцията администрира пет регистъра от национално значение – Имотен регистър, Търговски регистър и регистър на юридическите лица с нестопанска цел, Регистър БУЛСТАТ, Регистър на имуществените отношения на съпрузите и Централен регистър на особените залози, като в дейностите по водене на регистрите не се допуска забавяне.

Агенцията се ръководи и представлява от изпълнителен директор. При осъществяване на своите правомощия изпълнителният директор ще се подпомага от двама заместник изпълнителни директори. Заместник изпълнителните директори трябва да са лица с висше образование с професионално направление „Администрация и управление“, „Право“ или „Информатика и компютърни науки“ и с професионален опит в съответното направление не по-малко от 3 години. Трудовото правоотношение със заместник изпълнителните директори ще се сключва, изменя и прекратява от изпълнителния директор съгласувано с министъра на правосъдието.

Изпълнителният директор ще определя функциите на заместник изпълнителните директори, като със заповед ще може да делегира правомощия на тях или на директорите на регионалните дирекции.

В настоящия брой на ДВ се изменят и допълват Националният рамков договор за медицинските дейности между Националната здравноосигурителна каса и Българския лекарски съюз за 2023 – 2025 г. и Националният рамков договор за денталните дейности между Националната здравноосигурителна каса и Българския зъболекарски съюз за 2023 – 2025 г.

Промените в договорите имат за цел създаване на условия за осигуряване на достъпна и своевременна медицинска и дентална помощ на здравноосигурените лица и равнопоставен достъп на лечебните заведения, отговарящи на условията за сключване на договори с НЗОК, за възможността да предоставят качествени медицински и дентални дейности, професионално и на високо ниво за пациентите в страната.

Анексите към двата договора създават гаранции и предвиждат механизми публичните средства за здраве да бъдат изразходвани законосъобразно, прозрачно и ефективно, като чрез нормативната уредба са създадени и въведени необходимите условия, които гарантират предвидимост, балансираност и стабилност на системата на здравеопазване в страната.

 

 

Коментарите са затворени.