Разпоредбата на чл. 172б, ал. 2 от Наказателния кодекс (НК) противоречи на правото на Европейския съюз. Това постанови Съдът на Европейския съюз (СЕС) (пълния текст на решението виж тук).
В него съдът в Люксембург заявява, че „член 49, параграф 3 от Хартата на основните права трябва да се тълкува в смисъл, че не допуска национална законова разпоредба, която предвижда наказание лишаване от свобода с минимум от пет години в случай на използване — повторно или със значителни вредни последици — на марка в търговската дейност без съгласието на притежателя на изключителното право“.
Поводът за произнасянето на СЕС е преюдициално запитване на Районния съд в Несебър. Казусът, заради който българският съд се обръща към този в Люксембург, е на едноличен търговец, хванат да предлага за продажба дрехи със знаци на световни марки като Louis Vuitton, Versace, Burberry и тн., на когото е повдигнато обвинение за използването им без съгласието на притежателите им.
Един от проблемите, заради които се иска тълкуване от СЕС, е свързан с високата санкция, предвидена в чл. 172б НК. В основния си състав разпоредбата предвижда, че „който без съгласието на притежателя на изключителното право използва в търговската дейност марка, изобретение, полезен модел, промишлен дизайн, сорт растение или порода животно, обект на това изключително право, или използва географско означение или негова имитация без правно основание, се наказва с лишаване от свобода от 1 до 6 години и с глоба до 10 000 лева“. А ако деянието е извършено повторно или са причинени значителни вредни последици, наказанието е лишаване от свобода от 5 до 8 години и глоба от 10 000 до 15 000 лева.
Българският съд изтъкна, че престъплението се изразява в самото предлагане за продажба на съответни стоки и постави въпроса за изключителната тежест на такова наказание.
Повече подробности по темата четете в Lex.bg.