Полезно в ДВ (бр. 85 от 10.10.2023 г.)

В брой 85 на “Държавен вестник” се изменя и допълва Кодексът на труда.

Съгласно направената промяна Националната агенция за при­ходите ще поддържа регистър на заетостта, който трябва да съдържа единните електронни трудови записи на работниците и служителите.

Единният електронен трудов запис представлява електронен документ, който съдържа данни и обстоятелства, свързани с трудовата дейност на работника или служителя, и е официален удостоверителен документ.

Работникът или служителят щe има право на достъп до своя единен електронен трудов запис. Родителите, настойниците и попечителите на работници и служители, ненавършили 18 години ще имат право на достъп до съответния им единен електронен трудов запис до навършване на 18 години.

Работникът или служителят ще има право на информация за историята на достъпите до своя единен електронен трудов запис, с изключение на случаите на достъп от органите на досъдебното производство по реда на Наказателно-процесуалния кодекс и на Държавна агенция „Национална сигурност“. В историята ще се съдържат данни най-малко за работодателя, държавния орган или третото лице, осъществило достъпа.

Работодателите ще имат право на информация за наети от тях работници и служители, въведена от предходни работодатели, с изключение на размера на трудовите възнаграждения и обезщетения, които работникът или служителят е получавал при предходни работодатели.

Единният електронен трудов запис ще може да се използва за удостоверяване на наличието на трудов стаж, когато такъв се изисква в конкурс за заемане на длъжност, след получаване на съгласие от кандидата.

В текущия брой на ДВ се изменя и допълва и Наредба № 4 от 4.03.2009 г. за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти.

Предписването на лекарствен продукт по реда на чл. 6 от Наредба № 4 ще се извършва с рецептурна бланка на хартиен носител или с електронно предписание, с изключение на предписването на лекарствени продукти, класифицирани във фармакологични групи „Лекарствени продукти за лечение на диабет“ и „Антибактериални лекарствени продукти за системна употреба“ съгласно анатомо-терапевтично-химичната класификация на Световната здравна организация, което ще се извършва само с електронно предписание. Предписването на лекарствени продукти по чл. 9, които са класифицирани във фармакологични групи „Лекарствени продукти за лечение на диабет“ и „Антибактериални лекарствени продукти за системна употреба“ съгласно анатомо-терапевтично-химичната класификация на Световната здравна организация ще може да се извършва на рецептурна бланка на хартиен носител или с електронно предписание, а тези по чл. 9а – само на хартиен носител.

Ветеринарните лекари ще могат да пред­писват разрешени за употреба в страната лекарствени продукти за хуманна употреба и да издават електронни предписания един­ствено при прилагането на лечение по реда на чл. 322, ал. 1, т. 2 и 4 и чл. 323, ал. 1, т. 2 и 4 от Закона за ветеринарномедицинската дейност, с изключение на лекарствени продукти, съдържащи наркотични вещества.

Лекарствени продукти, съдържа­щи едно от веществата етилморфин, кодеин, фенобарбитал или трамадол в количества до 50 мг за дозова единица в комбинация с други лекарствени вещества ще се предписват в съот­ветствие с режима на отпускане, определен в разрешението за употреба/удостоверението за регистрация или разрешението за паралелен внос на лекарствения продукт на територията на Република България.

Коментарите са затворени.