В брой 84 на “Държавен вестник” се изменя и допълва Законът за мерките срещу изпирането на пари.
Направените промени са в изпълнение на препоръките на Комитета на експертите за оценка на мерките срещу изпирането на пари (Комитета MONEYVAL) към Съвета на Европа и във връзка с прилагането на засилен мониторинг от Групата за финансови действия срещу изпирането на пари (FATF).
С измененията се разширява кръгът на задължените лица, които трябва да прилагат предвидените в закона мерки за превенция на използването на финансовата система за целите на изпирането на пари. Към тях се добавят лицата, които по занятие предоставят достъп до депозитни касети в обществени трезори и представителите на пощенските оператори, на които е възложено изпълнението на отделни дейности от пощенската услуга, свързани с осъществяването на пощенски парични преводи.
Предвидено е вписването в публичен регистър към НАП да бъде условие за извършване на дейности по занятие за предоставяне на услуги за обмяна между виртуални валути и признати валути без златно покритие, предоставяне на услуги за прехвърляне или обмяна на виртуални активи, услуги по съхраняване на виртуални активи и управление на такива, позволяващо осъществяването на контрол върху активите и услуги, свързани с публично предлагане на виртуални активи, както и за извършване на дейност на доставчиците на портфейли, които предлагат попечителски услуги.
В този брой е обнародван Законът за противодействие на корупцията.
С този закон се уреждат: мерките за противодействие на прояви на корупция от лица, заемащи публични длъжности; условията и редът за установяване на конфликт на интереси; условията и редът за установяване на несъответствие в декларираното имущество от лица, заемащи публични длъжности; статутът и функциите на Комисията за противодействие на корупцията, правомощията на органите и статутът на нейните служители, както и взаимодействието на Комисията с други държавни органи и международното сътрудничество.
При всеки избор на членове на Комисията ще се сформира нарочна номинационна комисия от петима независими членове – по един член, предложен от Върховния касационен съд, Висшия адвокатски съвет, Министерството на правосъдието, омбудсмана на Република България и от Сметната палата. Номинационната комисия ще извършва оценка на професионалните и нравствени качествата на всеки един от кандидатите и ще изслушва концепциите им в открито заседание.