Полезно в ДВ (бр. 83 от 03.10.2023 г.)

В брой 83 на “Държавен вестник” е обнародвана Наредба № Н-5 от 29 септември 2023 г. за условията и реда за осъществяване на фискален контрол върху движението на стоки с висок фискален риск на територията на Република България.

С Наредба № Н-5 се урежда нов подход при извършване на фискалния контрол, съответен на въведеното с последните изменения и допълнения в ДОПК, приети със Закона за държавния бюджет на Република България за 2023 г. (обн. ДВ, бр. 66 от 2023 г.), с който декларирането на движението на стоки с висок фискален риск на територията на Република България става на задължителен принцип.

С наредбата се определят:

– условията и редът за осъществяване на фискален контрол върху движението на стоки с висок фискален риск на територията на Република България;

– изискванията към фискалните контролни пунктове;

– обхватът и редът за предварително деклариране на данни за превоз на стоки с висок фискален риск, тяхното коригиране или анулиране при неосъществен превоз, както и редът за потвърждаване получаването/из­пращането на стоките;

– редът за издаване и за предоставяне на уникален номер за превоз на стока с висок фискален риск.

В настоящия брой на  ДВ се изменя и допълва Устройственият правилник на Изпълнителна агенция „Програма за образование“.

Промените касаят изричното регламентиране на функциите на Изпълнителна агенция „Програма за образование“ като Междинно звено по приоритетно направление 1 „Устойчиво развитие на националния капацитет за научни изследвания и иновации“ и по приоритетно направление 2 „Стимулиране на международното научно сътрудничество и участието в рамковите програми“ на Приоритет 1 „Устойчиво развитие на българската научноизследователска и иновационна екосистема“ на Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021- 2027 г., както и възложените за изпълнение дейности и функции на структура за наблюдение и докладване на инвестициите по стълб 1 „Иновативна България“ по Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България, възложени с акт на министъра на образованието и науката.

С приемане на промените в Устройствения правилник на Изпълнителна агенция „Програма за образование“ се отразяват дейностите, осъществявани от агенцията към момента, произтичащи от задълженията по изпълнение, управление и контрол на програмни инструменти, подкрепящи образованието, или възложени с акт на Министерския съвет или на министъра на образованието и науката.

 

 

Коментарите са затворени.