Tax&Financial Standards (T&FSt) – Международни стандарти за финансово отчитане, в сила от 1.01.2023 г. (консолидирана версия), на 4 езика – български, английски, немски и френски
Решения от месец септември
дело С-169/22 от 7 септември 2023 година
Обща селскостопанска политика – Европейски земеделски фонд за развитие на селските райони – Мерки за подпомагане на развитието на селските райони – Прехвърляне на земеделското стопанство на нов бенефициер – Последващо преустановяване от този бенефициер на селскостопанската му дейност – „Случай на непреодолима сила или извънредни обстоятелства“ – Задължение за частично или пълно възстановяване на получената помощ – Принцип на пропорционалност
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Подпомагане на развитието на селските райони. Загубата на правото да се ползват наетите активи, поради прекратяването на договора за наем на тези активи вследствие на обявяването в несъстоятелност на наемодателя не представлява „непреодолима сила или извънредни обстоятелства“. Във връзка с принципа на пропорционалност, когато през срока на изпълнение на ангажимент, поет като условие за предоставяне на помощ, стопанството на бенефициер бъде прехвърлено на друго лице, което доброволно поема този ангажимент и което впоследствие окончателно преустанови селскостопанската си дейност, този последен бенефициер на помощта е длъжен да възстанови получената на основание на целия посочен ангажимент помощ, включително сумите, получени от предишните бенефициери.
Спор по повод на решения, с които се разпорежда на Gr поради преустановяването на селскостопанската му дейност да възстанови изцяло помощите, отпуснати през петгодишния срок на ангажимент за хуманно отношение към животните от страна на посоченото дружество.
дело С-323/22 от 7 септември 2023 година
Свободно движение на стоки — Акцизи — Неправомерно извеждане от режима на отложено плащане — Противоправно деяние, за което може да се търси отговорност изключително от трето лице — Подправяне на придружаващия административен документ — Освобождаване от данък по отношение на загуби, които са възникнали при прилагане на режим на отложено плащане — Случайно събитие или непреодолима сила — Отговорност на лицензирания складодържател — Понятие „загуба“
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Общ режим за продукти, подлежащи на облагане с акциз, и държане, движение и мониторинг на такива продукти. Изискуемост на акцизите. Освобождаване от данък, което не се прилага по отношение на складодържателя, отговорен за плащането на акцизите, в случай на извеждане от режима на отложено плащане, дължащо се на противоправно деяние, дори когато складодържателят няма нищо общо с това противоправно деяние, за което отговорност носи изключително трето лице.
Понятие „загуба“.
Спор относно събирането на акцизи, дължими от дружество, поради твърдяно нарушение от страна на последното на режима на отложено плащане при движението на минерални масла.
дело С-453/22 от 7 септември 2023 година
Обща система на данъка върху добавената стойност — Принцип на неутралност на ДДС — Принцип на ефективност — Твърде висока ставка на ДДС, съдържаща се във фактурата за покупка — Възстановяване на надвзети суми — Пряк иск срещу администрацията — Последици от риска от двойно възстановяване на един и същ ДДС
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Принципът на неутралност и принципът на ефективност изискват получателят на доставки на стоки да разполага пряко срещу данъчната администрация с право на възстановяване на неправилно фактурирания ДДС, платен от него на неговите доставчици, който последните са внесли в държавния бюджет, както и с право на съответните лихви. Ако в разумен срок не бъде възстановен недължимо полученият от данъчната администрация ДДС, вредата трябва да бъде компенсирана със заплащането на лихви за забава.
Спор във връзка с правото на получаване по справедливост на освобождаване от данък върху добавената стойност, претендиран впоследствие от германската данъчна администрация, и на лихви върху размера на този данък.
дело С-461/21 от 7 септември 2023 година
Обща система на данъка върху добавената стойност – Случаи на освобождаване – Сделки за автомобилни превози, пряко свързани с вноса на стоки – Режим на доказване – Свободно предоставяне на услуги – Възстановяване на ДДС, извършено от чуждестранно лице – Облагане на платеното възнаграждение с данък върху доходите на чуждестранни лица – Удържане на данък при източника от местно лице – Понятие „услуга“
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Възстановяване на ДДС, извършено в различни държави членки от чуждестранен доставчик на услуги. Удържане на данък при източника, извършено от местния получател на услуги върху възнаграждението, дължимо на чуждестранен доставчик на услуги. За да се ползва освобождаването от ДДС за транспортните услуги, свързани с вноса на стоки, когато превозът се извършва от данъчнозадължено лице между държавата членка, на чиято територия се намира мястото на въвеждане на тази стока в Съюза, и местоназначение, което се намира в друга държава членка, регистрирането на операцията по внос изисква автоматично и систематично включване на разходите за този превоз в данъчната основа за облагане с ДДС на внесената стока.
Понятие „услуга“.
Спор във връзка със задължението на Ca да заплати, от една страна, допълнителен данък върху добавената стойност за услуги по превоз на стоки, предназначени за внос в Румъния, и от друга страна, удържан при източника данък върху доходите, изплатени от Ca на съдоговорител – чуждестранно дружество, за услуги по възстановяване на ДДС в чужбина.
дело С-27/22 от 14 септември 2023 година
Принцип ne bis in idem — Санкция, наложена за нелоялни търговски практики – Наказателноправен характер на санкцията — Наказателна санкция, която е наложена в държава членка след определянето на санкция за нелоялни търговски практики в друга държава членка, но влиза в сила преди последно посочената санкция – Ограничения на принципа ne bis in idem — Условия — Координиране на производствата и санкциите
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Прилагане на принципа ne bis in idem към кумулирането на трансгранични санкционни производства. Принципът ne bis in idem не допуска национална правна уредба, която позволява да се потвърди имуществената санкция с наказателноправен характер, наложена на дадено юридическо лице заради нелоялни търговски практики, в случай че това лице е осъдено за същите деяния в друга държава членка. Ограничаване на прилагането на принципа ne bis in idem – първо, кумулирането не представлява прекомерна тежест за съответното лице, второ, има ясни и точни правила, позволяващи да се предвиди за какви действия и бездействия може да се стигне до кумулиране, и трето, съответните производства са водени достатъчно координирано и близко във времето.
Спор по повод на решението на Орган за защита на конкуренцията и пазара да наложи на дружества имуществена санкция за нелоялни търговски практики.
дело С-393/22 от 14 септември 2023 година
Съдебно сътрудничество по гражданскоправни въпроси — Съдебна компетентност и изпълнение на съдебни решения по граждански и търговски дела — Разваляне на предварителен договор за сключване на окончателен договор за франчайзинг — Понятие за „договор за предоставяне на услуги“
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Специална компетентност по дела, свързани с договор. Предварителен договор за сключване на окончателен договор за франчайзинг, който предвижда задължение за заплащане на договорна неустойка при неизпълнение на този предавателен договор, като неизпълнението на това договорно задължение е основание за предявяване на иск, Понятие „договор за предоставяне на услуги“.
Спор по повод на искане за заплащане на договорна неустойка поради неизпълнение на предварителен договор за сключване на окончателен договор за франчайзинг.
дело С-632/21 от 14 септември 2023 година
Съдебно сътрудничество по гражданскоправни въпроси – Договори за разпределено във времето ползване на недвижими имоти — Съдебен иск за обявяване на тези договори за недействителни – Граждани на Обединеното кралство – Избор на приложимо право – Свобода на избор – Приложимо право при липса на избор – Потребителски договори
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Приложимо право към договорните задължения. Член 6, параграф 2 от Регламент „Рим I“ се тълкува, че когато потребителски договор отговаря на условията, предвидени в посочения член 6, параграф 1, страните по този договор могат съгласно член 3 да изберат приложимото към този договор право, при условие че този избор не води до лишаване на потребителя от защитата, предоставяна му от разпоредбите, които не могат да бъдат дерогирани.
Спор по повод на искане за обявяване на недействителност на договори за частично ползване на недвижими имоти за разпределено във времето ползване недвижими имоти.
дело С-820/21 от 14 септември 2023 година
Акцизи — Режим на данъчен склад — Условия за издаване на разрешение за откриване и управление на данъчен склад от лицензиран складодържател — Неспазване на тези условия — Окончателно отнемане на одобрението, което се прилага кумулативно с налагането на имуществена санкция — Хартата на основните права на Европейския съюз — Принципи на пропорционалност и ne bis in idem
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Национална правна уредба, която за нарушение на режима на облагане с акциз, считано за тежко от националната правна уредба, предвижда отнемане на лиценза за управление на данъчен склад, кумулативно с вече наложена за същите деяния имуществена санкция. Правила, които дават възможност да се предвиди кои действия и бездействия могат да бъдат предмет на кумулиране на производства и санкции, както и възможност за координиране между различните органи. Две процедури, проведени достатъчно координирано и близко във времето. Вероятност наложената санкция по повод на първата по време процедура да е била взета предвид при преценката на втората санкция. Принципи на пропорционалност и ne bis in idem.
Спор между лицензиран складодържател и Агенция „Митници“ по повод на решението на последния да отнеме лиценза за управление на данъчен склад по смисъла на Директива 2008/118 поради тежко нарушение на режима на облагане с акциз, довело до налагане и на имуществена санкция.
дело С-770/21 от 21 септември 2023 година
Митнически кодекс на Съюза – Определяне на митническата стойност — Митническа стойност на плодове и зеленчуци, за които се прилага входна цена – Декларирана договорна стойност, по-висока от стандартната стойност при внос – Освобождаване на продуктите при условия, потвърждаващи достоверността на договорната стойност – Продажба на загуба от вносителя — Връзка между вносителя и износителя – Съдебен контрол на решението, с което се определя митническото задължение
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Липса на търговски договор по повод на вноса. Възможност вносител, който в предвидените срокове не е избрал да определи митническата стойност на внесената партида според дедуктивния метод, а вместо това е определил тази стойност в съответствие с чл. 70 от Митническия кодекс на Съюза, надлежно да се позове, в подкрепа на подадената от него жалба по съдебен ред срещу решение на митническите органи, с което се определя митническото задължение, на изчисление на митническата стойност, извършено в съответствие с дедуктивния метод. Освобождаването на пратката от внесени стоки чрез продажба на загуба е сериозна индикация за изкуствено завишаване на декларираната договорна стойност, което не задължава вносителя, с цел да докаже достоверността.
Спор по повод декларираната договорна стойност при внос.