В брой 63 на “Държавен вестник” е обнародвана Наредба № Н-2 от 12 юли 2023 г. за дейности по асистирана репродукция.
Целта на наредбата е да компенсира нормативната празнота и да създаде ясен регламент за условията и реда, при които могат и трябва да се извършват тези дейности, както и по отношение на изискванията към самите дейности.
Очакваните резултати от приемането на нормативния акт са осъвременяване на изискванията за осъществяване на дейности по асистирана репродукция в интерес на всички заинтересовани страни – лечебни заведения и медицински специалисти, донори и реципиенти, на обществото като цяло, тъй като синхронизира изискванията към дейностите по асистирана репродукция с актуалните международни препоръки и добри практики.
Чрез Наредбата за дейностите по асистирана репродукция се осигурява:
– оптимален достъп до съвременна и навременна медицинска грижа в областта на репродуктивното здраве, вкл. на важни групи пациенти, оставали до момента извън обхвата на нормативната уредба (пациенти в риск от бъдеща загуба на фертилитет поради гонадотоксична терапия; серопозитивни пациенти);
– ефективна нормативна защита на правата и здравето на донорите на гамети;
– добра защита на интересите на реципиентите с осигуряване на по-стриктни медицински критерии към донорите на гамети;
– ефикасност и безопасност на лечението;
– възможности за ефективен контрол и проследяемост.
В новия брой на ДВ е обнародвана и Наредбата за условията и реда за извършване на проверки на пътната инфраструктура от Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“.
Съгласно законовата делегация на чл. 164г, ал. 7 от Закона за движението по пътищата, е предвидено с акт на Министерския съвет да се определят условията, редът и начинът за извършвайне на проверките на пътната инфраструктура с оглед на безопасността на движението по пътищата, както и изискванията към длъжностните лица, които ги извършват.
Предвижда се служителите от специализираната администрация на Държавна агенция “Безопасност на движението по пътищата” да извършват проверките на пътната инфраструктура, чиято цел е повишаване безопасността на движението по пътищата чрез установяване на съответствието ѝ с изискванията на Закона за пътищата, Закона за движението по пътищата и подзаконовите нормативни актове по тяхното прилагане, както и потенциалните рискове за участниците в движението по пътищата. Обхватът на проверката ще включва оглед и оценка на определени индикативни елементи на пътната инфраструктура и влиянието им върху поведението на участниците в движението.