В брой 31 на “Държавен вестник” се изменя Правилникът за легализациите, заверките и преводите на документи и други книжа.
Направената редакция има за цел да се подобри и ускори административното обслужване на българските и чуждестранни физически и юридически лица в чужбина, като се разшири кръга от чуждестранни субекти, които могат да легализират документи, издадени в чужди страни, и подлежащи на заверка от страна на български дипломатически и консулски представителства в чужбина.
Съгласно промяна в текста на член 11 всяко дипломатическо и консулско представителство на Република България ще легализира документи и други книжа, издадени в чужди страни, само ако документите са вече заверени:
– от Министерството на външните работи на приемащата страна;
– от регионални служби на Министерството на външните работи на приемащата страна, или
– от други изрично оправомощени съгласно местното законодателство компетентни органи, при условие че съответното българско дипломатическо и консулско представителство е било официално уведомено за това от Министерството на външните работи на приемащата страна; и разполага с образци от подписите и печатите на длъжностните лица, извършили заверката.
В текущия брой на ДВ е обнародван Правилникът за определяне на условията и реда за предоставяне на ваучери за обучение по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021 – 2027 г., Националния план за възстановяване и устойчивост и Фонда за справедлив преход.
С въвеждането на механизъм за финансиране на обучението на заети и безработни лица по процедури за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по ОП РЧР чрез ваучери, са създадени предпоставки за включване на голям брой лица в обучение за придобиване на професионална квалификация и ключови компетентности, за по-голяма гъвкавост при отчитане на потребностите на пазара на труда от нови умения и за по-бърза интеграция на лицата в нови сфери на икономическия живот. Механизмът е отчетен като един от най-успешните при изпълнението на дейностите по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2009-2013 г. и 2014-2020 г.
Постановлението предвижда предоставяне на ваучери предназначени за обучение за първа, втора и трета степен за професионална квалификация, или за квалификация за част от професия, за обучение по ключови, в т.ч. цифрови компетентности. Обученията за ключови компетентности са определени съгласно Европейската референтна рамка и Европейската рамка за дигитални компетентности. Нов момент е финансиране на обучения за придобиване на четири нива на цифрова компетентност. Стойността на ваучерите зависи от вида и продължителността на обученията.
При организиране на обучението водещ принцип е предоставяне на правото на свободен избор на конкретното лице. Лицата, получили ваучер за обучение, ще имат право самостоятелно да избират вида на обучението, неговата продължителност и доставчик на обучение.