Полезно в ДВ (бр. 17 от 21.02.2023 г.)

В брой 17 на “Държавен вестник” е обнародвано Решение № 2 от 14 февруари 2023 г. по конституционно дело № 1 от 2022 г.
Делото е образувано по искане на пленума на Върховния административен съд за даване на задължително тълкуване на чл. 4, ал. 1, чл. 119, ал. 2, чл. 120, ал. 1 и чл. 125 от Конституцията във връзка с отговор на въпроса: „Изисква ли принципът на правовата държава, закрепен в чл. 4, ал. 1 от Конституцията, всички спорове за закон¬ността на актовете и действията на административните органи да бъдат подведомствени на административните съдилища, включващи ВАС и специализираните административни съди¬лища?“
В искането е изложено, че „действащата нормативна уредба не е последователна и единна по въпросите за подведомствеността на споровете в административното правораздаване“.
Съдът намира, че косвеният (инцидентен) съдебен контрол по отношение на актовете и дейст¬вията на административните органи е форма на съдебен контрол за законност, при който съдът, независимо от вида на разглеждания правен спор и приложимия процесуален ред, извършва преценка за законност на административните актове и действия, ко¬гато това е необходимо за осъществяване на правораздаването. При упражняване на тази компетентност според трайната практика на Конституционния съд обвързаността на съдилищата от върховния съдебен надзор на ВКС или ВАС е обусловена от приложимия закон, а не от инстанцион¬ната компетентност на съответния върховен съд по спора.
Във връзка с изложеното Конституцион¬ният съд е решил, че принципът на правовата държава не изисква всички спорове за законност на актовете и действията на административните органи да бъдат разглеждани от специализираните административни съдилища.

В текущия брой на ДВ се изменя и допълва Наредба № 1 от 2009 г. за условията и реда за устройството и безопасността на площадките за игра.
С Наредба № 1 са въведени основните принципи и изисквания на европейските стандарти за осигуряване на безопасността на площадките за игра, а именно: серията стандарти БДС EN 1176 “Съоръжения за площадки за игра и настилки“ и БДС EN 1177 “Ударопоглъщаща настилка за площадки за игра. Методи за изпитване за определяне на ударопоглъщането“.
С промените в текстовете на наредбата са оставени само принципните изисквания на европейските стандарти, които имат отношение към планирането и проектирането на площадките за игра, както и към разполагането и монтажа на съоръженията за игра.
По този начин определените изисквания в наредбата ще станат по-устойчиви във времето, без да се влияят от регулярните промени в европейските стандарти.

Коментарите са затворени.