Полезно в ДВ (бр. 90 от 11.11.2022 г.)

В брой 90 на “Държавен вестник” се изменя и допълва Тарифата за таксите, които се събират по Закона за лекарствените продукти в хуманната ме­дицина.

Целта на промените е да бъдат определени таксите, които се събират от Изпълнителната агенция по лекарствата в качеството й на национално звено за контакт в изпълнение на Регламент (ЕС) № 536/2014 и като национален регулаторен орган в областта на клиничните изпитвания.

Видовете такси са диференцирани съобразно процедурите по Регламент (ЕС) № 536/2014, Глава четвърта от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина и Регламент за изпълнение (ЕС) 2022/20 на Комисията от 7 януари 2022 година за определяне на правила за прилагането на Регламент (ЕС) № 536/2014 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на установяването на правила и процедури за сътрудничеството на държавите членки при оценяването на безопасността на клиничните изпитвани

В преходните и заключителните раз­поредби е добавена разпоредбата на § 4, съгласно която Тарифата се приема на основание чл. 21, ал. 2 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина и чл. 14 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2022/20 на Комисията от 7 януари 2022 година за определяне на правила за прилагането на Регламент (ЕС) № 536/2014 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на установяването на правила и процедури за сътрудничеството на държавите членки при оценяването на безопасността на клиничните изпитвания (ОВ, L 5/14 от 10 януари 2022 г.).

Направена е и правно-техническа редакция по отношение наименованието на Етичната комисия за клинични изпитвания.

В текущия брой на ДВ е обнародван Правилникът за организацията и дейността на Народното събрание.

В правилника се посочва, че решенията на постоянните комисии се приемат с мнозинство от присъстващите, но само ако за решението са гласували не по-мал­ко от една трета от членовете на комисията. Гласуването е лично.

Постоянните комисии откриват заседа­нията си и приемат актове, когато присъстват повече от половината от техните членове. Ако след обявеното време за започване на заседанието кворумът не е налице, комисия­та може да заседава и при наличния състав, като в този случай може да се провеждат само контрол, изслушвания и обсъждания, но не може да се провеждат гласувания и да се приемат актове.

Когато Народното събрание пристъпи към провеждане на изслушването, вносителят на предложението за изслушване прави изложение на въпросите в рамките на 5 минути.

Всяка от парламен­тарните групи има право на два въпроса общо към всички изслушвани лица, а народните представители, нечленуващи в парламентарна група – общо на един въпрос, всеки въпрос в рамките на две минути.

Парламентарните комисии могат да за­дължават министри и длъжностни лица да се явяват на техните заседания и да отговарят на поставените въпроси. Заинтересовани организации и граждани могат да присъстват на тези заседания.

 

 

 

Коментарите са затворени.