В брой 86 на “Държавен вестник” се изменя и допълва Правилникът за устройството и дейността на Комисията за финансов надзор и на нейната администрация.
С направените промени се цели запазване качеството на предлаганите услуги и извършваните дейности, както и оптимизиране на работния процес.
Промените са наложени от необходимостта за съобразяване на правилника на Комисията с действащата законова уредба, като част от текстовете са прецизирани, а определени норми са допълнени.
С оглед развитието на капиталовите пазари и финансовите иновации възниква необходимост от увеличение на щатната численост на персонала на Комисията.
Промяната в общата численост на служителите в администрацията на Комисията е с цел осигуряване на мерки по прилагане на измененията и допълненията в Закона за публичното предлагане на ценни книжа (обн. ДВ, бр. 51 от 1.07.2022 г.) и произтичащите от тях задължения за Комисията във връзка с лицензирането и осъществяването на надзор върху дейността на доставчиците на услуги за колективно финансиране.
Прецизират се и функциите на дирекция „Финансово-стопански дейности” с цел осигуряване организационната обезпеченост на работата на Комисията.
Допълненията във функциите на дирекция „Международно сътрудничество” са обвързани с изпълнението на приоритетите на Комисията, относно въвеждане на нови регулации, които разгръщат на национално равнище развити в европейската практика институти и създават нови възможности за участниците на финансовите пазари в небанковия сектор.
В настоящия брой на ДВ се изменя и допълва и Наредбата за средствата за измерване, които подлежат на метрологичен контрол.
Промените имат за цел да се въведе правно регулиране за използваните при определяне на масата и осовото натоварване на ППС везни с автоматично действие за измерване в движение, като се регламентират технически и метрологични изисквания, редът и методите за извършване на контрола им, направена е и редакция на някои неясни разпоредби, доказали своята практическа неприложимост през годините на прилагането им.
Към момента в националното законодателство не са предвидени технически и метрологични изисквания към везните с автоматично действие за измерване на ППС в движение и за измерване на осово натоварване. За да могат да бъдат използвани за целите на събиране на държавни вземания, въпросните везни следва да са преминали метрологичен контрол съгласно Закона за измерванията.
Чрез въвеждането на изисквания към тези везни ще се ускори процесът по измерване на ППС на съответните ГКПП, което ще доведе до намаляване времето за преминаване на ППС през съответните КПП, ще се избегне струпване на товарни ППС на ГКПП, ще се увеличат приходите в държавния бюджет и ще се намали възможността за вземане на субективни решения при определяне размера на събираните такси, въз основа на показанията на везните.
Предприетите мерки ще спомогнат за опазване на националната пътна инфраструктура и имат превантивна функция срещу пътно-транспортни произшествия, дължащи на претоварване на ППС.