В брой 79 на “Държавен вестник” е обнародвано Решение № 13 от 27 септември 2022 г. по конституционно дело № 8 от 2022 г.
Делото е образувано по искане на главния прокурор на Република България за установяване на противоконституционност на чл. 329, ал. 1 и 2 от Наказателния кодекс.
Съгласно разпоредбата на чл. 329, пълнолетно работоспособно лице, което продължително време не се занимава с общественополезен труд, като получава нетрудови доходи по непозволен или неморален начин, се наказва с лишаване от свобода до две години или с пробация. Който системно се занимава с просия, се наказва с пробация за срок до две години.
Вносителят твърди, че оспорената разпоредба от Наказателния кодекс е в конфликт с Основния закон поради различното отношение към труда, прогласено от него, от една страна, и от друга страна, създаденото от разпоредбата задължение за лицата, получаващи доходи по непозволен или неморален начин, да полагат общественополезен труд, за да не осъществяват престъплението. Посочва се, че възприемането на труда като задължение и единствен източник на доходи е функция на тоталитарната държава, докато „в настоящата Конституция, според чл. 4, ал. 1 България е правова държава, източниците на законни доходи на гражданите могат да бъдат най-различни, включително и нетрудови такива“. Оценката за нравствената им страна според вносителя не следва да има отношение към наказателноправната защита на съответните обществени отношения.
Конституционният съд приема, че оспорените разпоредби не са в съответствие с изискванията, произтичащи от принципа на правовата държава (чл. 4, ал. 1 и 2 от Конституцията), навлизат по конституционно нетърпим начин в неприкосновеността на личния живот на гражданите (чл. 32, ал. 1 от Конституцията) и обявява за противоконституционни разпоредбите на чл. 329, ал. 1 и 2 от Наказателния кодекс.
В новия брой на ДВ се изменя и допълва Устройственият правилник на Държавна агенция „Технически операции“.
Дейността на „Държавна агенция Технически операции” (ДАТО), като специализиран орган за осигуряване и прилагане на специални разузнавателни средства към Министерския съвет, е уредена със Закона за специалните разузнавателни средства.
Изменението в Устройствения правилник на ДАТО е свързано с оптимизиране на организацията, актуализиране на функционалните компетентности и частично преразпределение на функции между съответни дирекции в Агенцията.
В текущия брой на ДВ се изменя и допълва и Наредба № РД-02-20-2 от 2017 г. за планиране и проектиране на комуникационно-транспортната система на урбанизираните територии.
Основна цел на направената промяна е да се създадат нормативни условия за определяне и за оразмеряване на необходимия брой паркоместа в УПИ, за определяне на минималните размери на гаражи и места за паркиране на едно МПС, за проектиране на нови видове съоръжения, предназначени за паркиране във вертикално отношение (автоматизирани паркинг системи), както и за определяне на изисквания в изпълнение на Директива (ЕС) 2018/844 и Директива (ЕС) 2014/94.