Полезно в ДВ (бр. 40 от 31.05.2022)

В брой 40 на “Държавен вестник” се изменя и допълва Наред­ба № Н-9 от 2018 г. за регистрите, водени от Агенция „Митници“.

Нормативният акт регламентира регистрите, водени и поддържани от Агенция „Митници“, включително данните и обстоятелствата, подлежащи на вписване в тях. Един от предвидените в наредбата регистри е Регистър „Единна регистрация и идентификация на икономическите оператори – EORI“, в който се регистрират издадените в Република България регистрационни и идентификационни номера (EORI номера) на лицата, които си взаимодействат с митническите органи.

Доколкото, съгласно европейското законодателство, EORI номерата се издават на лица, които обективно, в рамките на своята стопанска дейност участват в дейности, обхванати от митническото законодателство и си взаимодействат с митническите органи, то издаването на EORI номерата ще бъде оправдано след заявяването пред митническата администрация обективното осъществяване от съответното лице на такава дейност. С оглед съблюдаване на съществуващата уредба, в направените изменения за лицата, установени на територията на страната е предвидено издаване на EORI номер да бъде извършвано по тяхно искане или служебно при подаване на декларация или друго искане, с което се инициират митническите органи да вземат решение, в рамките на компетентността им. EORI номерът на съответно лице ще бъде издаден и ще съдържа запис на данните по Приложение № 12-01 от Делегиран регламент (EC) 2015/2446, получени от първичните администратори в Република България. По този начин ще се осигури облекчаване на предвидената в наредбата процедура за издаване на EORI номера, в следствие на което ще бъдат облекчени установените на територията на страната лица по отношение на митническата обработка. Облекчението се изразява във възможността издаването на EORI номера за тази категория субекти да бъде извършвано незабавно.

В настоящия брой на ДВ е обнародвана Наредба № Н-2 от 26 май 2022 г. за условията   реда за провеждане на диагностика, профилактика и контрол на COVID-19.

С новата наредба се определят условията и редът за провеждане на диагностика, профилактика и контрол на COVID-19, включително условията и редът за извършване на задължителна изолация на болни от и заразоносители на COVID-19 и на задължителна карантина на техните контактни лица, както и на лица, които са влезли на територията на страната от други държави. Определят се и условията и редът за извършване на оценка на съществуващия епидемичен риск при предписване на задължителна изолация в лечебно заведение за болнична помощ на лица болни от COVID-19.

С цел диагностика на заболяването, в наредбата са посочени лабораторните методи за доказване на причинителя на COVID-19 – SARS-CoV-2, както и лечебните и здравните заведения където тя може да се провежда.

За да се ограничи предаването на SARS-CoV-2 е необходимо заразените с вируса лица да бъдат временно възпрепятствани да осъществяват контакти с податливи към заразяване лица, като това може да се осъществи чрез въвеждането на задължителна изолация на заразоносители и болни от COVID-19 на посочени от тях места на пребиваване за определен срок от време, съобразен с периода на заразност и определен със заповед на министъра на здравеопазването по предложение на главния държавен здравен инспектор.

 

 

Коментарите са затворени.