Нова Европейска финансова практика – май 2022 г.

Tax&Financial Standards (T&FSt) – Международни стандарти за финансово отчитане, в сила от 1.01.2022 г. (консолидирана версия), на 4 езика – български, английски, немски и френски

Нови решения

дело С-179/21 от 5 май 2022 година

Защита на потребителите — Договор от разстояние между потребител и търговец — Задължение на търговеца да уведоми потребителя за наличието на търговска гаранция на производителя и за свързаните с нея условия — Условия, при които възниква такова задължение — Съдържание на информацията, която трябва да се съобщи на потребителя относно търговската гаранция на производителя — Понятия „търговска гаранция“ и „условия за търговските гаранции“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Задължение за предоставяне на информация, което възниква не поради самото наличие на предлаганата от производителя търговска гаранция, а само когато потребителят има законен интерес да получи информация за посочената гаранция, за да може да вземе решение. Информация, която трябва да се предостави на потребителя относно условията, свързани с търговската гаранция на производителя, която обхваща всички данни, които се отнасят до условията за прилагане и привеждане в действие на такава гаранция.

Понятия „търговска гаранция“, „договор от разстояние“ и „условия за търговските гаранции“.

Спор относно наличието или липсата на задължение за първото дружество да предоставя на клиентите си информация относно търговската гаранция, предлагана от трети лица за продуктите, които предлага за продажба.

дело С-218/21 от 5 май 2022 година

Данък върху добавената стойност – Ставка – Временни разпоредби за някои трудоемки услуги – Обновяване и ремонтиране на частни жилища – Прилагане на намалена ставка на ДДС за услугите за ремонт и поддръжка на асансьори на жилищни сгради – Понятия „обновяване“, „ремонтиране“, „частни жилища“ и „обновяване и ремонтиране на частни жилища“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Общата система на данъка върху добавената стойност. Намалена ставка на ДДС за услугите, свързани с „обновяване и ремонтиране на частни жилища“. Облекчение на ДДС, насочено към трудоемки услуги, какъвто е случаят с услугите по ремонтиране и обновяване на асансьори.

Понятия „обновяване“, „ремонтиране“, „частни жилища“ и „обновяване и ремонтиране на частни жилища“.

Спор по повод на ставката на данъка върху добавената стойност, приложима за извършваните от това дружество услуги за ремонт и поддръжка на асансьори.

дело С-410/20 от 5 май 2022 година

Преструктуриране на кредитните институции и инвестиционните посредници – Обезценяване на капиталови инструменти – Защита на правата на акционерите и кредиторите – Проспект за публикуване при публично предлагане на ценни книжа или при допускане на ценни книжа до търгуване – Неточна информация в проспекта – Иск за унищожение на договора за придобиване на акции, предявен срещу универсалния правоприемник на кредитната институция, за който има решение за преструктуриране

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Придобиване на акции. Процедура за преструктуриране. Невярна информация в проспекта за емисия на акциите. Иск за унищожение на договора за придобиване на акции. Иск, предявен срещу универсалния правоприемник на кредитната институция. Иск за отговорност, предявен след решение за преструктуриране. В рамките на процедура за преструктуриране акциите от дружествения капитал на кредитна институция или инвестиционно предприятие са били напълно обезценени.

Спор във връзка с гражданската отговорност за информацията, предоставена в проспекта, издаден в съответствие с Директива 2003/71/ЕО относно проспекта, който следва да се публикува, когато публично се предлагат ценни книжа или когато се допускат ценни книжа до търгуване.

дело С-570/20 от 5 май 2022 година

Данъчна измама чрез укриване на дължимия данък — Санкции — Национално законодателство, което предвижда административна и наказателна санкция за едно и също деяние — Ограничаване на принципа ne bis in idem — Изискване да се предвидят ясни и точни правила — Възможност за вземане предвид на тълкуването на националното законодателство от националните съдилища — Необходимост да се предвидят правила, гарантиращи пропорционалността на съвкупността от наложени санкции

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Oграничаване на кумулирането на производства и санкции с наказателноправен характер при измамно укриване или пропуски при декларирането в областта на ДДС, предвидено в национална правна уредба само за най-тежките случаи. Изисквания на принципа ne bis in idem. Яснота и предвидимост. Необходимост и пропорционалност. Гаранции посредством ясни и точни правила, че общата тежест на всички наложени санкции не надхвърля тежестта на установеното престъпление.

Наказателно производство, образувано срещу B за данъчни престъпления, по-конкретно във връзка с данъка върху добавената стойност.

дело С-377/20 от 12 май 2022 година

Конкуренция – Злоупотреба – Въздействие на дадена практика върху благосъстоянието на потребителите и структурата на пазара – Съставляваща злоупотреба практика с отстраняващ ефект – Способност на практиката да породи отстраняващ ефект – Използване на средства, различни от характерните за основаната на качествата конкуренция – Невъзможност за също толкова ефективен хипотетичен конкурент да отговори на практиката – Наличие на антиконкурентно намерение – Отваряне за конкуренцията на пазара за продажба на електрическа енергия – Предаване на чувствителна търговска информация в рамките на група от дружества с цел запазване на господстващо положение на даден пазар, наследено от законен монополист – Носене на отговорност от дружеството майка за поведението на дъщерно дружество – Понятие „злоупотреба“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

За да се установи дали дадена практика представлява злоупотреба с господстващо положение, е достатъчно органът за защита на конкуренцията да докаже, че тази практика може да засегне структурата на ефективна конкуренция на съответния пазар. За да се изключи възможността поведението на предприятие с господстващо положение да представлява злоупотреба, трябва да се приеме за недостатъчно представянето от негова страна само на доказателство, че това поведение не е породило конкретни ограничителни последици. Наличието на злоупотреба, която представлява упражнявана от предприятие с господстващо положение практика с отстраняващ ефект, трябва да се преценява въз основа на способността на тази практика да породи антиконкурентни последици. Практика може да се квалифицира като „злоупотреба“ когато е въведена от предприятие с господстващо положение, ако може да породи отстраняващ ефект и се основава на използването на средства, различни от свързаните с основана на качествата конкуренция. Когато едно или няколко дъщерни дружества, принадлежащи към една стопанска единица, злоупотребяват с господстващо положение, наличието на тази единица е достатъчно, за да се приеме, че дружеството майка също носи отговорност за тази злоупотреба.

Понятие „злоупотреба“.

Спор във връзка с решението на Национален орган за защита на конкуренцията и пазара, „AGCM“ да наложи на дружества глоба за злоупотреба с господстващо положение на основание член 102 ДФЕС.

дело С-505/20 от 12 май 2022 година

Съдебно сътрудничество по наказателноправни въпроси — Обезпечаване и конфискация на средства и облаги от престъпна дейност в Европейския съюз — Процесуални гаранции — Обезпечаване и конфискация на вещ, принадлежаща на трето лице извън наказателното производство — Национална правна уредба, която в рамките на съдебната фаза на производството не предвижда правно средство за защита на трети лица и не допуска евентуално връщане на вещта преди приключване на наказателното производство

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Национална правна уредба, съгласно която, когато дадено имущество е иззето като евентуално средство или облага от престъпление, в съдебната фаза на наказателното производство собственикът му, добросъвестно трето лице, няма право да сезира компетентния съд с искане за връщане на това имущество. Национална правна уредба, която изключва конфискацията на вещ, принадлежаща на добросъвестно трето лице и използвана като средство на престъпление, включително когато тази вещ е била предоставена за трайно ползване от третото лице на подсъдимия.

Наказателно производство, в хода на което R и J в качеството си на трети лица извън това производство искат от запитващата юрисдикция връщане на своите вещи, иззети в досъдебната фаза на същото.

дело С-556/20 от 12 май 2022 година

Обща система за данъчно облагане на дружества майки и дъщерни дружества от различни държави членки – Избягване на икономическото двойно данъчно облагане на дивиденти – Режим на данъчна удръжка и данъчен кредит при преразпределяне на дивиденти – Облагане на плащанията на дивиденти за дружество майка – Плащане на данъчни кредити на получателите на дивидент

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Данък при източника. Национална правна уредба, която предвижда, че дружество майка е длъжно да направи удръжка, когато преразпределя на акционерите си печалба, изплатена от дъщерните му дружества, което е основание за предоставяне на данъчен кредит, когато тази печалба не е обложена с обичайната ставка на корпоративния данък, при положение че дължимите съгласно тази удръжка суми надвишават тавана от 5 %.

Спор по повод на жалба за отмяна на административните коментари относно удръжка върху доходите от капитали.

дело С-714/20 от 12 май 2022 година

Митнически съюз — Данък върху добавената стойност — Лица—платци на данъка — ДДС при внос — Солидарна отговорност на косвения митнически представител и на дружеството вносител — Мита — Понятие „митническо задължение“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Митнически кодекс на Съюза. Kосвен митнически представител, отговорен единствено за плащането на митата, дължими за стоките, декларирани от него пред митническите власти, но не и за плащането на данък добавена стойност при вноса на същите стоки.

Понятие „митническо задължение“.

Спор във връзка с плащането от страна на U.I, в качеството му на косвен митнически представител, наред с митата, свързани с операции по внос, и на данъка върху добавената стойност при внос.

съединени дела С-693/19 и C-831/19 от 17 май 2022 година

Неравноправни клаузи в потребителските договори — Заповедно производство и производство по изпълнение, насочено срещу трети лица — Сила на пресъдено нещо, която имплицитно обхваща действителността на клаузите на изпълнителното основание — Правомощие на съдията по изпълнението за служебна проверка на евентуалната неравноправност на договорна клауза

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Производство по принудително изпълнение върху ипотекиран имот, в което потребителят не е повдигнал възражение и ипотекираният имот вече е прехвърлен на трето лице. Правомощие на националния съд да разглежда неравноправния характер на договорни клаузи след първоначален контрол, който не е мотивиран. Определяне на крайния момент, след който вече не може да се прави позоваване на неравноправния характер на договорни клаузи. Принцип на силата на пресъдено нещо.

Спорове по повод на производства за принудително изпълнение по изпълнителни основания, придобили сила на пресъдено нещо.

дело С-569/20 от 19 май 2022 година

Право на лицата да присъстват на съдебния процес – Данъчни престъпления, наказуеми с лишаване от свобода – Информация за съдебния процес – Невъзможност да се установи местонахождението на обвиняемия въпреки положените от компетентните органи разумни усилия – Възможност за задочен процес и задочно осъждане – Право на нов съдебен процес или на друго средство за правна защита, което позволява ново разглеждане на делото по същество

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Изисквания в случай на задочно постановена присъда. Право на нов съдебен процес. Укриване на обвиняемия. Национална правна уредба, изключваща възможността за възобновяване на наказателното производство, ако задочно осъденото лице се е укрило, след като е било уведомено за обвиненията, повдигнати срещу него в досъдебната фаза на производството. Престъпления против митническия режим. Обвиняем може да бъде съден и евентуално осъден задочно, но в този случай той трябва да има възможност след съобщаване на присъдата да се позове директно на предоставеното право на възобновяване на процеса или на достъп до еквивалентно средство за правна защита.

Наказателно производство, образувано за деяния, които могат да съставляват данъчни престъпления, наказуеми с лишаване от свобода.

Коментарите са затворени.