В брой 27 на “Държавен вестник” се изменя Постановление № 151 на Министерския съвет от 2020 г. за определяне на условията и реда за изплащане на средства за запазване на заетостта на работници и служители след периода на извънредното положение, обявено с Решение на Народното събрание от 13 март 2020 г., и извънредната епидемична обстановка, обявена с Решение № 325 и удължена с Решение № 378 на Министерския съвет от 2020 г.
Работодателите ще получават средства от държавата за запазване на заетостта на работници и служители в засегнатите от Ковид-19 икономически дейности до края на първото полугодие на 2022 година.
Средства ще продължат да се изплащат за работници и служители, които през периода от 13 март до 31 декември 2020 г. са работили на непълно работно време, ползвали са отпуск на основание чл. 173а от Кодекса на труда или работата им е била преустановена поради въведени временни ограничения на дейността.
Работодателите ще изплащат трудово възнаграждение на работниците и служителите, за които са получили средства, в размер, не по-малък от размера на осигурителния доход за октомври 2021 г.
Работодателите, кандидатстващи за изплащане на средства за май 2022 г., могат да подават заявления в срок до 10 юни 2022 г. За месец юни работодателите ще кандидатстват при условията, по реда и в сроковете за май 2022 година.
В настоящия брой на ДВ е обнародвана Наредба № 50 от 30 март 2022 г. за капиталовата адекватност, ликвидността на инвестиционните посредници и осъществяването на надзор за спазването им.
В националното законодателство се създават разпоредби, които въвеждат изисквания на Директива (ЕС) 2019/2034 и Директива (ЕС) 2019/878, които изисквания се предвижда да се въведат на подзаконово ниво.
С новата наредба се определят: изисквания към инвестиционните посредници относно капитала, включително притежаването на допълнителен собствен капитал, изисквания към инвестиционните посредници относно капиталовата адекватност и ликвидност, видовете капиталови буфери, които инвестиционните посредници трябва да поддържат, обхватът, условията и редът за тяхното формиране и актуализиране, условията, критериите и редът за освобождаване от изискванията за ликвидност, както и изисквания за воденето на отчетност и оповестяването на информация от предприятията майки и инвестиционните посредници.
Очаква се да се улесни и ефективният надзор по отношение на действителните рискове, породени и поети от инвестиционните посредници, за да се засили правилното и ефективно функциониране на финансовите пазари, като се избягват прекомерни или излишни надзорни изисквания.