Tax&Financial Standards (T&FSt) – Международни стандарти за финансово отчитане, в сила от 1.01.2022 г. (консолидирана версия), на 4 езика – български, английски, немски и френски
Нови решения
дело С-228/20 от 7 април 2022 година
Данък върху добавената стойност – Освобождавания за някои дейности от обществен интерес — Освобождаване на болничната и медицинската помощ – Частна болница — Надлежно признато заведение – При какви обстоятелства частна болница има право да се позовава на освобождаването от ДДС, предвидено за лечението и помощта, предоставяни от обществени болници – Понятие „социални условия, сравними с приложимите за публичноправните субекти“
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Национално законодателство, което предвижда, че предоставяната от частна болница медицинска помощ е освободена от ДДС, ако болницата е акредитирана в съответствие с националните разпоредби. За да преценят дали частна болница предоставя медицинска помощ при социални условия, сравними с тези на публичните субекти, компетентните органи на дадена държава членка могат да вземат предвид нормативните условия, приложими за предоставяните от публичните болници услуги, както и показатели за ефективността на частната болница.
Понятие „социални условия, сравними с приложимите за публичноправните субекти“.
Спор относно освобождаването от данък върху добавената стойност на болнични услуги.
дело С-249/21 от 7 април 2022 година
Защита на потребителите — Договори от разстояние, сключени по електронен път — Задължение на търговеца за предоставяне на информация — Активиране на бутон или подобна функция, предназначен(а) да се даде поръчка със задължение за плащане — Недвусмислена формулировка, съответна на думите „поръчка със задължение за плащане“ — Понятие „договор от разстояние“
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Права на потребителите. Процес на даване на поръчка във връзка със сключване на договор от разстояние по електронен път. Преценка дали дадена формулировка, с която е надписан бутонът за поръчка или подобна функция, като формулировката „Завършване на резервацията“, е „съответна“ на думите „поръчка със задължение за плащане“ следва да се основава само на надписа върху този бутон или тази подобна функция.
Понятие „договор от разстояние“.
Спор между F и B. относно сключването или несключването на договор за настаняване, обвързващ тези две лица.
дело С-333/20 от 7 април 2022 година
Данък върху добавената стойност — Място на доставка на услуги — Място на данъчна привръзка — Дружество на държава членка, свързано с дружество, установено в друга държава членка — Подходяща структура от гледна точка на човешките и техническите ресурси — Способност за получаване и ползване на услугите за собствените нужди на постоянния обект — Доставка на маркетингови, регулаторни, рекламни и представителни услуги, извършвани от дружество, свързано с дружеството получател — Понятие „постоянен обект“
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Директивата за ДДС относно мястото на облагаемите сделки. Доставка на услуги. Дружество със седалище в държава членка, което няма постоянен обект в друга държава членка с мотива, че това дружество притежава в другата държава членка дъщерно дружество, което му предоставя човешки и технически ресурси по силата на договори, с които изключително му доставя маркетингови и представителни услуги, които могат да окажат пряко влияние върху обема на продажбите му.
Понятие „постоянен обект“.
Спор между B и данъчната администрация по повод на искане за отмяна на решение за установяване на допълнителен данък върху добавената стойност и на решение за допълнителни данъчни задължения, както и по повод на искане за възстановяване на допълнителния ДДС и на допълнителните данъчни задължения.
дело С-489/20 от 7 април 2022 година
Митнически кодекс на Съюза – Неправомерно въведени стоки на митническата територия на Съюза – Задържане и отнемане – Погасяване на митническото задължение – Акцизи – Данък върху добавената стойност – Данъчно събитие
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Контрабандни стоки, задържани и впоследствие отнети след въвеждане на митническата територия на Съюза. Погасяване на митническо задължение. Последици за облагането с акциз и ДДС. Погасяването на митническото задължение не води до погасяване на задължението за заплащане съответно на акциз и на данък върху добавената стойност за стоките, неправомерно въведени на митническата територия на Европейския съюз.
Спор по повод на решение на митническа служба за определяне на размера на акциза и на данъка върху добавената стойност в тежест на UB след неправомерното въвеждане на литовска територия на цигари с произход от Беларус.