В брой 24 на “Държавен вестник” се допълва Законът за изпълнение на наказанията и задържането под стража.
Обвиняемите и подсъдимите с мярка за неотклонение задържане под стража ще се конвоират на територията на страната, когато при изключителни причини от личен и семеен характер това е постановено от орган на съдебната власт. В тези случаи конвоирането ще се извършва от служители на Главна дирекция „Охрана“, като при необходимост може да се поиска съдействие от Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“.
В новия брой на ДВ се изменя Наредба № 22 от 11.10.2018 г. за техническите изисквания към корабите, плаващи по вътрешните водни пътища.
Промяната се прави в изпълнение на чл. 1 от Делегиран Регламент (ЕС) 2021/1308 на Комисията от 28 април 2021 година за изменение на Приложения I и II към Директива (ЕС) 2016/1629 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на изменението на списъка на вътрешните водни пътища на Съюза и минималните технически изисквания, приложими към плавателните средства.
С цел съобразяване с променените приложения I и II от Директива (ЕС) 2016/1629 се изменят и Приложениия № 1 и № 2 от Наредба № 22.
Промените са съгласувани в рамките на Работна група № 9 „Транспортна политика” към Съвета по европейските въпроси, тъй като се осигуряват мерки на национално ниво за изпълнение на Делегиран Регламент (ЕС) 2021/1308.
В този брой се изменя и допълва Наредба № 6 от 2006 г. за показателите за шум в околната среда, отчитащи степента на дискомфорт през различните части на денонощието, граничните стойности на показателите за шум в околната среда, в помещенията на жилищни и обществени сгради, в зони и територии, предназначени за жилищно строителство, рекреационни зони и територии и зони със смесено предназначение, методите за оценка на стойностите на показателите за шум и на вредните ефекти от шума върху здравето на населението.
С промените в Наредба № 6 се осигурява въвеждането в националното законодателство на изискванията на Делегирана директива (ЕС) 2021/1226 на Комисията от 21 декември 2020 година за изменение, с цел привеждане в съответствие с научно-техническия напредък, на приложение II към Директива 2002/49/ЕО на Европейския парламент и на Съвета по отношение на общите методи за оценка на шума.
С въвеждането в националното законодателство на разпоредбите на Делегирана директива (ЕС) 2021/1226 се цели да се постигне по-високо ниво на защита здравето на населението и предпазване от опасностите, произтичащи от въздействието на фактора шум в околната и жизнената среда.
Очакваният резултат от направената редакция е създаването на хармонизирано национално законодателство в областта на защита от вредното въздействие на шума върху околната среда и човешкия организъм, което да осигури висока степен на защита живота и здравето на населението.