В брой 71 на “Държавен вестник” е обнародван Правилникът за устройството и дейността на Гаранционния фонд.
С него се уреждат устройството и дейността на Гаранционния фонд, който е юридическо лице със седалище в гр. София, изпълняващо възложените му с Кодекса за застраховането функции.
Вноски в Гаранционния фонд са длъжни да правят застрахователите по чл. 520 от Кодекса за застраховането. Те участват във финансирането и управлението на фонда след започване на дейност на територията на Република България. Дейността започва със сключването на първия застрахователен договор по задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, задължителна застраховка „Злополука“ на пътниците или застраховка по раздел I на приложение № 1 от Кодекса за застраховането.
Фондът е длъжен да разполага с ефективна система на управление с цел осигуряване на надеждно и разумно осъществяване на неговата дейност. Системата на управление включва адекватна и прозрачна организационна структура с ясно и целесъобразно разделение на отговорностите, както и ефективна система, осигуряваща предаването на информация.
В настоящия брой на ДВ се допълва Наредба № 7 от 6.11.2015 г. за критериите за определяне на заболяванията, за чието домашно лечение Националната здравноосигурителна каса заплаща напълно или частично лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели.
Министерството на здравеопазването ще може да субсидира лечебните заведения за поддържане на резерв от лекарствени продукти, включени в списъка по чл. 262, ал. 1 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, необходими при лечението на заразната болест, причинила епидемичното разпространение, за преодоляване на възникнала липса или недостиг от такива продукти.
Създаването на резерв и лекарствените продукти, включени в него, ще се определят със заповед на министъра на здравеопазването по предложение на експертни съвети.
Стойността на субсидията ще се определя на база шестмесечен разход за лекарствените продукти, предназначени за лечение на COVID-19, които са включени в резерва.
Общата прогнозна стойност на включените лекарствени продукти ще се изчислява по цените, публикувани в списъка по чл. 262, ал. 1 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, като количествата ще се формират в съответствие със заявените от лечебните заведения количества, изчислени за шестмесечен период по процедурата за „Сключване на Рамкови споразумения за периода от 01.01.2022 г. до 31.12.2023 г., чрез Електронната система за закупуване на лекарствени продукти за нуждите на лечебните заведения в Република България“.