Полезно в ДВ (бр. 71 от 27.08.2021 г.)

В брой 71 на “Държавен вестник” е обнародван Правилникът за устройството и дейността на Гаранционния фонд.

С него се уреждат устройството и дейността на Гаранционния фонд, който е юридическо лице със седалище в гр. София, из­пълняващо възложените му с Кодекса за застра­ховането функции.

Вноски в Гаранционния фонд са длъжни да правят застрахователите по чл. 520 от Кодекса за застраховането. Те участват във финансира­нето и управлението на фонда след започване на дейност на територията на Република България. Дейността започва със сключването на първия застрахователен договор по задължителна застраховка „Гражданска от­говорност“ на автомобилистите, задължителна застраховка „Злополука“ на пътниците или застраховка по раздел I на приложение № 1 от Кодекса за застраховането.

Фондът е длъжен да разполага с ефективна система на управление с цел осигуряване на надеждно и разумно осъществяване на неговата дейност. Системата на управление включва адекватна и прозрачна организационна структура с ясно и целесъобразно разделение на отговорностите, както и ефективна система, осигуряваща предаването на информация.

В настоящия брой на  ДВ се допълва Наредба № 7 от 6.11.2015 г. за критериите за определяне на заболяванията, за чи­ето домашно лечение Националната здравноосигурителна каса заплаща напълно или частично лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели.

Министерството на здравеопазването ще може да субсидира лечебните заве­дения за поддържане на резерв от лекарствени продукти, включени в списъка по чл. 262, ал. 1 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, необходими при лечението на заразната болест, причинила епидемичното разпространение, за преодоля­ване на възникнала липса или недостиг от такива продукти.

Създаването на резерв и лекарствените продукти, включени в него, ще се определят със заповед на министъра на здравеопазването по предложение на експертни съвети.

Стойността на субсидията ще се определя на база шестмесечен разход за лекарствените продукти, предназначени за лечение на COVID-19, които са включени в резерва.

Общата прогнозна стойност на включе­ните лекарствени продукти ще се изчислява по цените, публикувани в списъка по чл. 262, ал. 1 от Закона за лекарствените проду­кти в хуманната медицина, като количествата ще се формират в съответствие със заявените от лечебните заведения количества, изчислени за шестмесечен период по процедурата за „Сключ­ване на Рамкови споразумения за периода от 01.01.2022 г. до 31.12.2023 г., чрез Електронната система за закупуване на лекарствени продукти за нуждите на лечебните заведения в Република България“.

 

 

 

 

 

 

 

Коментарите са затворени.