В новия брой на „Държавен вестник“ е обнародвано Решение № 8 от 27 май 2021 г. по конституционно дело № 9 от 2020 г., с което Конституционният съд (КС) обяви за противоконституционни 7 от множеството разпоредби, които Народното събрание създаде впоследствие, след обявяването в несъстоятелност на Корпоративна търговска банка, в Закона за банковата несъстоятелност (ЗБН).
Те бяха въведени, за да бъдат уредени различните казуси, възникнали с обявената в несъстоятелност Корпоративна търговска банка (КТБ). Основният аргумент на конституционните съдии е, че разпоредбите не са в интерес на банката, а в интерес на кредиторите й. С два от обявените за противоконституционни текстове на практика се придава обратна сила на всички изменения за банковата несъстоятелност от 2015 г. и 2018 г. и с отпадането им целият пакет от промени, направен през тези две години, няма да важи за казуса КТБ.
Kонституционните съдии са единодушни (решението е подписано с особено мнение от Гроздан Илиев, но само по отношение на допустимостта), че това е извънредно законодателство, несъвместимо с основни правни принципи, което е създадено само за една банка. КС специално обяснява, че оспорените пред него текстове на практика се отнасят до производство по несъстоятелност на КТБ и отправя сериозни критики към БНБ за бездействието ѝ, способствало за изпадането на КТБ в неплатежоспособност.
Обнародвани са промени в Наредба № 8121з-610 от 2018 г. за реда, по който лицата удостоверяват, че отговарят на изискванията на Закона за частната охранителна дейност във връзка с ограничения в нашето законодателство за временното трансгранично предоставяне на частни охранителни услуги. Предвидени са облекчения на начина, по който чуждестранните търговци ще удостоверяват, че отговарят на нормативните изисквания за извършване на частна охранителна дейност в страната.
В случай че чуждестранният търговец, в рамките на съответната процедура в държавата по установяване, вече е изпълнил някои от изискванията, които са предвидени и в българското законодателство, то той ще може да удостовери, че отговаря на това изискване, като представи единствено саморъчно попълнена декларация. Отпада необходимостта от представяне на официален документ, издаден от компетентните институции на държавата по установяване, удостоверяващ, че търговецът отговаря на съответното изискване. За улеснение на чуждестранните търговци са изготвени и образци на декларации като приложения към наредбата.
Обнародвана е нова Наредба № 7 от 27 май 2021 г. за реда за придобиване, признаване и отнемане на правоспособност на брокерите на финансови инструменти и инвестиционните консултанти. Новият акт наредба запазва номера на действащата до момента Наредба № 7 в наименованието си с оглед налагането и утвърждаването му сред заинтересованите страни, както и поради запазване на кръга обществени отношения, които се регулират с него. Предвижда се изпитите за придобиване на право за упражняване на дейност като брокер на финансови инструменти или инвестиционен консултант да се провеждат поне два пъти годишно – през месеците май и ноември, като по този начин ще се осигури достатъчно време за подготовка и явяване на изпит на кандидатите. Във връзка с тази промяна се въвежда и срок за подаване на заявленията, който не може да е по-кратък от един месец.