В новия 20-ти брой на „Държавен вестник“ са обнародвани съществени промени в Закона за електронните съобщения, с които се въвеждат изисквания на европейска директива.
Правилата за защита на потребителите ще се прилагат и за услуги, предоставяни по интернет. Прецизират се разпоредбите за защита и обработване на личните данни на крайните ползватели при сключване на договор за електронни съобщителни услуги. Предвижда се предприятията, които предоставят услуги за гласови съобщения чрез свързване в определено местоположение и услуги за достъп до интернет да предлагат съответните устройства и услуги, по начин, който дава възможност на потребителите да следят и контролират разходите си чрез безплатни детайлизирани сметки, с които се осигурява възможности за проверка и контрол на таксите за използваните услуги за достъп до интернет или услуги за гласови съобщения.
Въвеждат се нови изисквания за преддоговорната и договорната информация, прозрачност, качество на обслужване, продължителност и подновяване на договора, сигурност и достъп до номера за спешни случаи, улесняване процесите по извършване на преносимост на номерата и смяната на доставчиците на услуги за достъп до интернет, по-добра защита при ползване на пакетни услуги. С приетите промени срокът за използването на радиочестотния спектър не може да е по-кратък от 15 години с възможност за удължаване най-малко до 20 години. Операторите на електронни съобщителни мрежи, които са изградили приемно-предавателни станции до влизането в сила на изменителния закон, подават заявления за регистрация заедно със съответните документи в срок до 9 месеца от влизането в сила на изменителния закон.
Изменен е Законът за Българската телеграфна агенция и в срок до една година Българската телеграфна агенция ще трябва да осигури свободен и безвъзмезден достъп до собствените си информационни продукти. Предвидени са четири изключения от свободния достъп – за продукти, които съдържат произведения, обект на защитени права на трети лица; за специализирани информационни продукти, изготвени по възлагане; за архивни материали след изтичането на срок и ред на достъп, които се определят от генералния директор; за произведения на издателската, печатна и продуцентска дейност на агенцията.
Обнародвана е нова Наредба за условията и реда за предоставяне и изплащане на средства от държавния бюджет за компенсиране на разходите, извършени от родителите за отглеждането и обучението на децата, които не са приети в държавни или общински детски градини или училища поради липса на свободни места. В наредбата са посочени шест условия, които трябва да бъдат изпълнени едновременно, за да имат родителите право на компенсации. Детето трябва е кандидатствало за прием в целодневна или полудневна организация на предучилищното образование в държавна или общинска детска градина или училище, в чиито прилежащ район се намира настоящият адрес на детето, и да не е прието поради липса на свободни места за съответната учебна година. Общината по настоящ адрес пък не трябва да е предложила равностойно място в квартала. Компенсациите за неприетите деца са в сила от 1 януари 2021 г., а заявление се подава до 30 април 2021 г.
Изменена е Наредбата за освобождаване на генетично модифицирани организми в околната среда и пускането им на пазара във връзка с настъпили промени в законодателството на Европейския съюз. Актуализират се изискванията по отношение на информацията, която се съдържа в техническото досие към заявлението за освобождаване на ГМО в околната среда. Актуализират се изискванията по отношение на информацията за резултатите от освобождаването на ГМО в околната среда, по отношение на риска за човешкото здраве и околната среда и формата, в която тази информация се представя.