За първи път от много време вето на законопроект, наложено от президента Румен Радев, мина успешно в Народното събрание. Депутатите не приеха за втори път промените в Наказателния кодекс (НК), с които има опасения, че се криминализира споделеното пътуване.
Макар повечето от присъстващите в пленарната зала да подкрепиха измененията в НК, те не получиха необходимото за преодоляване на ветото мнозинство от 121 гласа. „За“ гласуваха 93 депутати, 61 бяха „против“, а 18 се въздържаха.
Промяната в НК беше приета между първо и второ четене на проект за изменения в Кодекса на търговското корабоплаване и обсъдена само от транспортната комисия в парламента, а не и от правната.
Ето какво предвижда разпоредбата, която сега след успешното вето отново ще се върне за обсъждане в комисиите на Народното събрание:
„Чл. 234г (1) Който извършва обществен превоз на пътници без разрешение, регистрация или лиценз, които се изискват по нормативен акт или акт на Европейския съюз, се наказва с лишаване от свобода от две до пет години, като моторното превозно средство, послужило за извършване на деянието, се отнема в полза на държавата, независимо чия собственост е.“
(2) Когато деянието по ал. 1 е извършено от две или повече лица, сговорили се предварително за неговото осъществяване, или чрез използването на неистински или преправен документ или на документ с невярно съдържание, наказанието е лишаване от свобода от пет до десет години и с глоба от пет до петнадесет хиляди лева, като съдът може да постанови и конфискация до една втора от имуществото на виновния.“
Дебатът по ветото се съсредоточи върху това дали всъщност с тази разпоредба се криминализира споделеното пътуване, или не. Като тезата на БСП беше, че се случва именно това, защото това е превоз на пътници без лиценз, а ГЕРБ застъпиха позицията, че споделеното пътуване не е обществен превоз и следователно не изпълнява състава на предложеното престъпление.
Иглика Събева от ГЕРБ изложи позицията на партията. Тя цитира определението за обществен превоз от Закона за автомобилните превози. То гласи: „Обществен превоз“ е превоз, извършван за чужда сметка или срещу заплащане или икономическа облага, който се извършва с моторно превозно средство“.
И заяви, че приятелското пътуване, при което пътникът дава 2 лева на шофьора, за да си покрие той разходите за бензин, не влиза в определението за обществен превоз и следователно извършващите го няма да бъдат наказани.
Повече подробности по темата четете тук.