В новия брой на „Държавен вестник“ са обнародвани промени в Закона за електронната търговия, които са свързани с нелоялните търговски практики и извънсъдебното уреждане на спорове. Измененията целят прилагане на Регламент (ЕС) 2019/1150 за насърчаване на справедливост и прозрачност за бизнес ползвателите на посреднически онлайн услуги, с който се въвеждат задължителни правила за доставчиците на посреднически онлайн услуги и търсачки.
Въвежда се набор от задължителни правила за доставчиците на посреднически онлайн услуги, които включват изисквания към общите условия на доставчиците на посреднически онлайн услуги; правила и срокове при ограничаване, спиране и прекратяване на услуги към даден бизнес ползвател; изисквания, свързани със специфичните договорни условия, и други.
Промените предвиждат и задължения при извънсъдебното уреждане на спорове за осигуряване на вътрешна система за разглеждане на жалби. В общите условия на платформите също ще трябва да се посочват медиатори при уреждане на спорове.
Промени има и в Закона за отговорността за предотвратяване и отстраняване на екологични щети, с които се предвижда, че екоминистърът ще поддържа информационна система за случаи на непосредствена заплаха за екощети. Прецизират се информацията и данните, които страната ни ще предоставя пред Европейската комисия. Определят се и следващите периоди на докладване, а именно – до 30 април 2022 г. и на всеки пет години след това.
Обнародвано е Решение за приемане на Правила за участие в пленарните заседания на Народното събрание на народни представители, поставени под задължителна изолация или карантина поради COVID-19 с акт на орган по чл. 61, ал. 2 и 3 от Закона за здравето.
Депутатите под карантина ще могат да участват виртуално в заседанията на Народното събрание чрез специална онлайн платформа. Новите правила ще важат и за независимите депутати, които ще трябва да напишат специална заявка до председателят на парламента.
При проверка на кворума народните представители ще се визуализират на екрани в пленарната зала. Народните представители, които не искат да участват в проверка на кворума, ще могат да напуснат платформата. Системата ще позволява също така да се правят и изказвания съобразно разрешеното време. Депутатите ще могат да гласуват и онлайн след провеждане на нормално гласуване в залата.