Парламентът окончателно отхвърли доброволното събиране на дългове от ЧСИ

Страна може да поиска видеоконференция, ако не е в състояние да се яви непосредствено пред съда, записаха депутатите в ГПК

Предложението в Гражданския процесуален кодекс (ГПК) да бъде регламентирана процедура за доброволно събиране на вземания от съдебните изпълнители днес окончателно беше отхвърлено от Народното събрание.

То разгледа на второ четене изменения в ГПК, посветени на въвеждането на видеоконференцията в гражданския процес, както и изменения в този смисъл в Административнопроцесуалния и Наказателно-процесуалния кодекс.

Те бяха приети без всякаква дискусия от депутатите. Единствено по предложението за нов чл. 428а в ГПК, с който се урежда процедура по доброволно изпълнение, имаше изказвания.

Вносителят му Христиан Митев от Обединени патриоти подчерта, че го е редактирал така, че да отговори на критиките към него. Подчерта, че в поканата за доброволно изпълнение има предупреждение към длъжника, че ако задължението действително съществува и той го признава, е по-добре да изпълни доброволно, за да си спести такси и разноски. Подчерта и че при доброволно плащане разноските са за сметка на кредитора, а той не може да ги претендира впоследствие от длъжника.

„Това е още една възможност за доброволно уреждане на спорове, която съществува във Франция, Белгия, Австрия, Румъния, Сърбия и други държави. Не виждам проблем да бъде направено и тук. Има и препоръка в тази насока на Съвета на Европа“, каза Митев. И изреди положителните становища от съдилища, в които се изтъква, че това предложение ще ги разтовари.

Повече подробности по темата четете тук.

Коментарите са затворени.