Снимка: Bloomberg L.P. |
|
Това се вижда от проекта на споразумение за партньорство с ЕС за следващия програмен период, който е публикуван за обсъждане на портала за обществени консултации. Крайният срок за подаване на становища по документа изтича на 30 ноември.
Допълнително ще се уточнява финансирането за слаборазвитите региони, което е договорено в размер на около 200 млн. евро. В тази сметка не са включени и средствата по програмата за селските райони.
В документа се определя стратегията на държавата членка и нейните приоритети за изпълнение на Кохезионната политика на Европейския съюз и Общата политика в областта на рибарството, посочват вносителите.
През януари 2020 г. беше създадена работна група за разработване на споразумението за партньорство с представители на администрацията и на широк кръг партньори – представители на неправителствения сектор, социално-икономическите партньори, академичната общност, организациите на работодателите, работниците и служителите, организациите на и за хората с увреждания и други. В документа се формулирани пет водещи приоритета за финансиране и се предлага рамката на новите оперативни програми.
Приоритети за финансиране
България е формулирала пет цели на политиката за финансиране през новия програмен период. Това са:
· иновативен и интелигентен икономически преход чрез иновации и приложна наука;
· чист и справедлив енергиен преход, зелени и сини инвестиции, кръгова икономика;
· подобряване на мобилността и регионалната свързаност;
· развитите на човешките ресурси и образование;
· устойчиво и интегрирано развитие на регионите в страната.
Повече подробности по темата четете тук.