Полезно в ДВ (бр. 79 от 8.09.2020 г.)

В брой 79-ти на „Държавен вестник“ са обнародвани промени в Закона за подземните богатства и така депутатите преодоляха частичното вето, наложено от президента.

Измененията предвиждат затягане на контрола върху концесиите за добив на подземни богатства. Срокът на концесията остава 35 години, както и сега. Предвидена е възможност за неговото удължаване, ако концесионерът го поиска. Условието е да разполага с план за разработка на находището и финансово-икономическа обосновка за срока на продължението, доказателства, че в находището има още запаси и ресурси, и че е изпълнил досегашните си задължения по договора. Общият срок на концесията, заедно с удължението, не може да надхвърля 50 години.

Това обаче е принципното положение. Има и изключение, което позволява продължение на концесията с още до 10 години след изтичането на максималния срок – тоест, общо до 60 години. Това става възможно, ако находището не е изчерпано, ала в същото време в него няма достатъчно запаси, за да бъде предоставено на нова концесия на друг търговец. Срокът на извънредното удължение ще се определя според остатъчните запаси в находището и предвидения от концесионера средногодишен добив, който трябва да бъде минимум еднакъв като обем с най-малкия годишен добив, достигнат по време на изтеклата концесия.

Конкретният размер на плащането, което концесионерът ще дължи на държавата, ще се определя с наредба.

Обнародвана е нова Наредба за условията и реда за създаване, поддържане и ползване на информационните системи на кадастъра и на имотния регистър, за достъпа до данните в тях и достъпа до данните в други специализирани информационни системи.

Подробно се уреждат изискванията и взаимоотношенията при поддържане на вече създадените информационни системи на кадастъра и на имотния регистър. Предвижда се подробна правна уредба за използването на информационните системи, както и правила за въвеждане и актуализиране на данните и за предоставяне на справки и на услуги от информационните системи.

Уреден е прекият, включително отдалечен достъп, до данните в информационните системи. Регламентирани са правилата за обмен на данни с други информационни системи като Единния класификатор на административно-териториалните и териториалните единици (ЕКАТТЕ), Единния държавен регистър на стопанските субекти в Република България (БУЛСТАТ), Регистъра на населението – Национална база данни „Население“, Търговския регистър и регистрите на държавните и общинските имоти, както и със специализираните информационни системи.

Разширяват се електронните услуги, изпълнявани чрез информационните системи на кадастъра и на имотния регистър, и се създават предпоставки за повишаване на тяхната електронизация.

 Промени има в Правилника за прилагане на Закона за защита на класифицираната информация, като актът се привежда в съответствие с влезли в сила изменения на Закона за защита на класифицираната информация и приети подзаконови нормативни актове по неговото прилагане в периода 2017 – 2020 г. и включва разпоредби за намаляването на административната тежест за гражданите.

Изменението на правилника е адекватен отговор на все по-бързо развиващите се рискове и заплахи за сигурността на класифицираната информация и особено в областта на комуникационните и информационни технологии.

Коментарите са затворени.